We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ev hanımlığı ala bir meslektir

4 0 0
17.08.2022

Ev hanımlığı; anneliktir, öğretmenliktir, ev işlerini yaparak eşine ailesine huzur katmaktır, aile mefhumun etrafında şekillendiği müstesna bir değerdir.

Anne demek 24 saat esasına göre çocuklarının hizmetinde olmaktır. Evladın yeme içmelerine, yıkanmalarına, hal ve davranışlarına dikkat etmektir.

Gece gündüz demeden çocukla ilgilenmektir, çocuk, “anne” dediği anda “buradayım yavrum” diyebilmektir.

Öğretmenliğe gelince, duruşuyla, hal ve davranışıyla, iyiyi kötüyü öğretmekle, oyuncak ve etkinlikleriyle çocuğu geliştirmekte, anne şefkatıyla ona ilgi göstererek dili, duyguyu, hayatı çocuğa öğretmektir.

Ev işleri ise o kadar çeşitli ki, tıpkı bir pretecien doktor gibi her şeyi bilmeyi ve koşuşturmayı gerektirir.

Üç öğün yemek hazırlığıyla bir aşçı, çarşı pazardan yaptığı alışverişle bir esnaf, parasını tasarruflu harcamakla bir iktisatçı, çok yönlü temizlik yapmakla bir hijyen uzmanı, eşini iş dönüşü karşılarken, işe uğurlarken söz, hal ve davranışlarıyla bir psikolog…

Var da var arkadaş “cennet annelerinin ayaklarının altındadır” ifadesini söyleyen Resul-i zişan(sav) bütün bu zorlukları düşünerek demiştir elbette. Onun için “bir ev hanımı eşine ihanet etmezse ve düzgün namazını kılarsa cennete gider” buyuruyor aleyhisselat u vesselam.

Anne sanki sevap makinası, yaptığı her işi Allah(cc) için yapıyor ve günün her........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play