We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Diyarbakır'da Engelli Olmak Zor İş!

2 1 0
08.10.2021

Engelliler, pozitif ayrımcılığı Allah katında bile alan kimseler olmasına rağmen biz insan halimizle onlara gereken ilgili göstererek bunu bir türlü başaramadık.

Hani Abdullah İbn-i Mektum adında âma bir sahabe vardı, Peygamber bir anlık onu ihmal edince hakkında birkaç ayet dahi nazil oldu, üstelik bu ayetlerde Hz.Muhammed aleyhisselat u vesselam uyarılıyordu!

Yine Peygamberimiz bir engelli sahabeyi namazda imam etmişti, buyurun adını da siz bulun. Bunlar bizim için ibret verici olsa gerek. Gel gör ki biz onlara Allah’ın selamını vermekten aciziz, kimimiz de kapımızı onlara kapatmışız, üstelik devlet adamı olmamıza rağmen.

Kimi İnsan Hakları Aktivistleri birçok konuda sesini yükseltiyorlar ama engellilerin hakları hakkında sus pus vaziyetteler. Engelli haklarını hiç yüksek sesle savunduklarını görmedim, duymadım.

Çünkü bunlar edep ehli insanlardır, onlarda ne ahlaksızlık var, ne de kozmetik sanayinin müşterisi olurlar. Hayasız dünya ne diye onlarla ilgilensin, değil mi?

Ülkemizde 8-10 milyon engelli vatandaşlarımız var, her geçen gün onların lehine yasal düzelmeler de yapılıyor, ama bu yasal iyileştirmeyi zihniyet olarak içselleştiremedik.

Mesela elde ettiğim bilgilere göre bazı engelli dernekleri, hatta 17 dernekten müteşekkil Engelsiz Bileşenler Federasyonu bile şimdiye kadar talepte bulunduğu halde İl Emniyet Müdürlüğünden bir randevu alamadılar, sözüm ona........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play