We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mes'uliyet Bilinci Ve Mü'mince Duruş

2 0 0
24.06.2021

İslam dini insanlık için dünya ve ahiret huzur mutluluğunu teminat altına alan fıtrata uygun en mükemmel dindir.

İslami hayat düzeninde; bencillik, cimrilik, menfaatçilik, kibir, hırs, kin vb nefsin kötü halleri olarak sayılır ve hiç bir mümine yakışmaz. Kamil ve olgun mümin bu sıfatları ve huyları geçmiş kendisini arıtmış, güzelleştirmiştir. Mümin kendi için istediği iyilik ve güzellikleri tüm mümin kardeşleri içinde ister. Başkasının başındaki musibeti ve imtihanları kendi başına gelmiş gibi yada çok sevdiği birinin başına gelmiş gibi sahiplenir maddi manevi her türlü desteği verir. Mümin, elinden ve dilinden emin olunan kişidir.

"Birbirine karşı muhabbet ve merhamette, müminler, bir vücut gibidir. Vücudun bir yeri rahatsız olunca, bütün vücut, rahatsız, uykusuz kalıp, onun tedavisi ile meşgul olduğu gibi, müslümanlar da birbirlerine yardıma koşmalıdır!" [Buhari]

Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki esirgenesiniz" (Hucurât, 10)

Müslümanların dertleri ile ilgilenmeyen, onlardan değildir. [Hakim]

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, Îmân)

İsmet Özel'in hadisle ilgili güzel bir........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play