We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SEL FELAKETİ

1 1 77
17.08.2021

Karadeniz’i vuran sel felaketini anlatmaya başlayan herkes, iklim değişikliği, yağmur ve selleri günah keçisi olarak göstermektedir. Sellerin afete dönüşmesindeki manevi sebepleri kimse hesaba katmamaktadır.

İnsanla tabiat arasındaki dengenin bozulduğunu biliyoruz Ama bu dengesizliğin, Allah’a itaatsizlikten kaynaklandığını hesaba katmıyoruz. Doğallığını yok ettiğimiz dünyada, hayatımızı da kaybetme iklimine doğru hızla koşuyoruz.

Ayet-i kerimede:

“Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. (Bununla beraber) Allah çoğunu affeder. Buyrulmaktadır (Şura Suresi 42/30)

Kâinatta ilahi bir denge mevcuttur. Yaratılan her şeyde, ince bir ölçü ve ahenk vardır. Hiç bir şey ölçüsüz ve boş yere yaratılmamıştır. İnsanoğlu, israf, bencillik ve sınırsız istekleri yüzünden, doğal dengeyi bozmakta ve içinden çıkılmaz hale getirmektedir. Halbuki insanoğlu yeryüzünü tahrip etmek için değil, ekolojik dengeyi bozmadan imar etmek için gönderilmiştir.Buna gerek yok dediğimiz birçok şeyin, ne kadar mühim ve gerekli olduğunu, belaya uğradıktan sonra anlıyoruz.

İnsan başına gelen her kötülüğün, insanın kendi elleriyle hazırladığı bir sebebi vardır. Ancak Yüce Allah(c.c.) kulunun zayıf bir yaratık olduğunu bildiği için, cezada acele etmez. Hoşgörü ve rahmetinin gereği olarak, suçların birçoğunu tövbe edilmesi için erteler veya bağışlar. Musibetlerin bazıları da,........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play