We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MÜMİN BUNALIMA GİRMEZ.

1 0 0
28.09.2021

İman emniyet ve güven, İslam ise teslimiyet demektir. Yani mümin, kalbi, ruhu ve bedeniyle kâinatın sahibine teslim olan kişidir. Bu teslimiyet, mümini bunalımlardan koruduğu gibi, geleceğe de güvenle bakmasını sağlar. Bundan dolayıdır ki Allah’a teslim olanlar, ümitsizlik batağına düşmezler.

İman edenler de hastalanıp, darlık ve yokluk içerisine düşebilir. Ama iman ehline zorluklar, açılı kebap gibidir. Çünkü îman varsa, imkân vardır. İmkân varsa, onu hak yolda kullanmak lâzımdır. Zira Efendimiz hadis-i şeriflerinde:

"Mümin kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sâdece mümine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı bir şey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder bu da hayırdır" Buyurmaktadır. (Müslim, Zühd 64, (2999).

Her insanın kendi durumuna göre imtihan şekli vardır. Önemli olan, imana sarılıp, ümitsizliğe düşmemektir. Ümit, imanın muhtevasına dahil bir olgudur. Ümitsizlik ise, insanı küfre kadar götüren zalim bir hastalıktır Zira ayeti kerimede:

“Gerçek şu ki, kâfirlerden başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.” Buyrulmaktadır. (Yusuf Suresi 87)

Kafirler inkarda inat ettikleri için, Allah’ın rahmetinden ümit keserler. Halbuki bir hadis-i şerifte:

“Kâfir, Allah’ın rahmetini tam olarak kavrayabilseydi, O’nun cennetinden asla ümidini kesmezdi.” Buyrulmuştur.(Müslim, Tevbe, 23)

........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play