We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İNSAN KİRLENDİ Mİ!

1 0 0
20.09.2021

İNSAN KİRLENDİ Mİ!

Vurur beni, seni, onu,
Toplumun can düşmanı bu,
İnsan kirlenmeye dursun
Kırar baş, kanat ve kolu.

İNSAN KİRLENİNCE!

İnsan; eşrefül mahlûkattır. Yaratılmışların en mükemmeli ve en değerlisidir. Yeryüzü ve gökyüzü, makro ve mikro âlemde ne varsa dolaylı veya dolaysız olarak her şey onun için yaratılmış, onun emrine verilmiştir. İmtihan gereği zıt kutuplarla donatılmıştır. Fıtratında iyide kötüde mevcuttur. Çirkinlik - güzellik, temizlik – kirlilik, hak – haksızlık, yardımlaşma veya zülüm sergileyebilir. Bundan dolayı Allah(cc) şefkatinden, merhametinden zaman içerisinde peygamberler göndermiş, kitaplar indirmiştir. Peygamberler ve varisleri vasıtasıyla tekrar onları doğruya, güzele, hak'ka, davete çağırmıştır.

Bugün insanlar tekrar ilahi değerlere sırt çevirmiştir. Güzel ve temiz insanlar olan peygamberlerin söylem ve yaşamlarına göz yummuş ve kulak tıkamıştır. Getirisi de zülüm, haksızlık, kirlilik, çirkinlik ve mutsuzluk olmuştur. İnsanın aklı, kalbi, ruhu ve bedeni kirlendi mi ondan her şey beklenir. Yani onun yanında insanın ve insani değerlerin hiçbir önemi yoktur. Onun için çıkarları vardır. Hâlbuki kendisi için istediğini diğerleri içinde istemek insani ve imanı bir vecibedir.

"Kendisi için sevdiğini kardeşi içinde sevmedikçe tam iman etmiş olamaz.(Buhari, Müslüm)

Mesela namaz ki, dinin direğidir. Dinde başın vucud’taki önemi gibidir. Bunun için de peygamberimiz (sav) “Namazın anahtarı temizliktir.” Başka bir hadisinde “Temizlik imandandır.” Diyerek hem ruhi hem bedeni temizliği övmüş ve çok yerde de emretmiştir.

"Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri ve pisliklerden temizlenenleri sever" (Bakara,........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play