We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

EĞİTİM SİSTEMİ VE GENEL MANZARA

4 0 0
31.03.2022


Bir millet ve devlet için eğitim sistemi, nesilleri inşa eden ve geleceği şekillendiren en önemli zemindir.
Geleceğe yön verecek ve ülkeyi yönetecek insanlar, eğitim sistemi tarafından yetiştirilir.
Aile ocağı ve özellikle annelerin rolü de çok önemli ve hayatidir ancak, kadınların çalışma hayatına çok yoğun bir şekilde katılmaya başlamaları ile birlikte maalesef bu çok önemli meseleye harcadıkları mesai büyük oranda azaldı.
İş hayatının vermiş olduğu yorgunluk ve dışarının insan ruhu üzerinde yorgunluk ile birlikte vermiş olduğu bıkkınlık ve olumsuz etkiler nedeniyle, en büyük talim ve terbiye ocağı olan ailede çok ciddi anlamda aşınmalar ve kayıtsızlığın giderek arttığını söylemek gerek.


Aile içinde sohbet, muhabbet ve karşılıklı etkileşimden çok daha fazla bir süre ile televizyon, internet ve telefona ayrılan zamanın her geçen gün giderek çok daha fazla bir ağırlık kazandığı da önemli bir gerçek olarak karşımızda duruyor.
Son yıllarda bu büyük ihtiyacın farkında olan Milli Eğitim Bakanlığı ve yetkililer çok önemli adımlar atmaya başladılar.
Okullarda ‘’Değerler Eğitimi’’ başlığı altında yapılan çalışmalarla, yeterli olmazsa bile çok büyük bir ihtiyaca cevap verilmeye çalışılıyor.


Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler gibi seçmeli dersler ile orta dereceli okullarda çok önemli bazı adımlar atıldı. Bu derslerin öğrenciler tarafından seçilmesi ve bu derslerin de maksadına en uygun şekilde işlenmesi gibi hususların da çok önemli olduğunu kaydetmemiz gerekir.
İmam Hatip Liselerinin önündeki bütün engeller kaldırıldı ve talepleri karşılayacak şekilde bu okulların açılmasına gayret gösteriliyor. Bu okulların kendilerinden beklenen misyona tam olarak hizmet ettiği konusunda elbette bazı eksiklikler var. Temenni ederiz ki, bu eksiklikler en kısa zamanda giderilir ve bu okullardaki eğitim düzeyinin çıtası, misyonlarına yakışacak şekilde yükseltilir.


Fakat genel olarak eğitim sistemine bakıldığı zaman çok önemli eksikliklerin de mevcut olduğunu fark etmemek mümkün değil.
Okullarımızda yetişen gençlerimizin önemli bir kısmi,........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play