“Oy kullanmak için gittiğim Antakya’dan bildiriyorum. Ağır bir koku var. Her yer toz duman içinde. Sinekler her yeri sarmış. Evimi yıkmışlar… “Döneceksiniz, değil mi? Oraları yabancılara bırakmayacaksınız.” diyenlere artık bir cevabım yok.”

On bir ilimizdeki hayatı alt üst eden deprem sonrasında, hayatta kalanların bir kısmı evini, şehrini terk ederek başka şehirlere göç ettiler. Büyük bir kesimin ise böyle bir imkânı olmadığı için kendisine uygun görülen hayatı yaşamaya devam ediyor çadırlarda, şanslıysa konteynerlerde. Başka şehirlere göç edenlerin en sık karşılaştığı soru ise “Ayyyy boş bırakmayın oraları, döneceksiniz değil mi?” Döneceğiz döneceğiz de Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) açıklamış, “bu büyük yıkımın iyileşmesi onlarca yıl alacaktır.” Yani sevgili romantik meraklılar bu şehirlerde yeniden hayatın başlaması öyle sanıldığı kadar kolay olmayacak.

WWF (Doğal Hayatı Koruma Derneği) 6 Şubat depreminden yaklaşık bir ay sonra 29 Mart’ta bir forum düzenledi. Yeşil İyileşme Forumu. Üniversite hocalarının, kalkınma ajanslarının, belediyelerin, bakanlık yetkililerinin, çevre derneklerinin hatta cumhurbaşkanlığı danışmanının da katıldığı geniş kapsamlı bir toplantı oldu.

Amacı; yaşanan depremlerin ardından felaketin yıkıcı etkilerinin azaltılması ve benzeri doğal olayların sonucunda ortaya çıkması istenmeyen afet durumlarının engellenmesi için sürdürülebilir çözümler bulmak. İşte bu forumun ardından etkinliğin çıktısı niteliğindeki Yeşil İyileşme Forum Raporu tamamlandı ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Forumda enerji, şehircilik, doğa, tarım, çevre ve yönetişim konuları ayrı ayrı ele alındı. Ve bölgesel farklılıklar gözetilerek;

başlıklarının altı çizildi ve raporun sonuç bölümünde özetle şöyle denildi.

Tüm maddelerin altına ben de imzamı atıyorum elbette. Ancak üzerinden 100 günden fazla zaman geçmiş olmasına rağmen bölgede halen insanlar çok zor durumda. Fiziksel koşulların kötülüğü ruh sağlığını da yakından ilgilendiriyor. Bir diğer tehlike ise moloz atıklarından dolayı havaya salınan asbest meselesi. Reuters’e göre önümüzdeki 10 ile 50 yıl içinde havadaki bu maddelerin solunması ve de toprağa suya karışması sebebi ile 6 Şubat ta yaşanan felaketten daha büyük bir tehlike insanlarımızı bekliyor. Biz de karar alıcıların, iklim krizini de tetikleyecek bu soruna, acilen çözüm olacak kararlarını bekliyoruz. Hep söylediğimi yine tekrarlayayım, her türlü krizi aşmak mümkün ama iklim krizine çözüm bulunamaz ise çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak da gecikirsek, maalesef her şey çok güzel olamayacak.

QOSHE - Evinize ne zaman döneceksiniz? - Yasemin Mıstıkoğlu
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Evinize ne zaman döneceksiniz?

3 0
29.05.2023

“Oy kullanmak için gittiğim Antakya’dan bildiriyorum. Ağır bir koku var. Her yer toz duman içinde. Sinekler her yeri sarmış. Evimi yıkmışlar… “Döneceksiniz, değil mi? Oraları yabancılara bırakmayacaksınız.” diyenlere artık bir cevabım yok.”

On bir ilimizdeki hayatı alt üst eden deprem sonrasında, hayatta kalanların bir kısmı evini, şehrini terk ederek başka şehirlere göç ettiler. Büyük bir kesimin ise böyle bir imkânı olmadığı için kendisine uygun görülen hayatı yaşamaya devam ediyor çadırlarda, şanslıysa konteynerlerde. Başka şehirlere göç edenlerin en sık karşılaştığı soru ise “Ayyyy boş bırakmayın oraları, döneceksiniz değil mi?” Döneceğiz döneceğiz de Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) açıklamış, “bu büyük yıkımın iyileşmesi onlarca yıl alacaktır.” Yani sevgili romantik meraklılar bu şehirlerde yeniden hayatın başlaması........

© Muhalif


Get it on Google Play