We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Faiz Korumalı Mevduata Evet, Kur Korumalı Mevduata Hayır Öyle Mi!

6 1 1
31.03.2022

Korumalı kur mevduat hesaplarına karşı tepkiler yükselmeye başladı. Rakamlar netleştikçe, halkın büyük bir kesimi, bizim vergilerimiz parası olana gidiyor diye tepki vermeye başladı. Yapılan hesaplamalara göre üç aylık halkın vergileri ile ödenecek olan faiz ve kur farkı 42 milyar TL. Bu maliyetin yaklaşık yıllık olarak yansıyacağı rakam 450 milyar TL olarak hesaplandı.

Bunun ne anlama geldiğini detaylandırmadan önce, şunun altını çizmek gerekiyor. Bugün hükümetin uyguladığı kur korumalı mevduat hesabı, üzerine sadece bir ek yapılmış olup bu koruma faiz geliri elde edenlerin lehine güçlendirilmiştir. Uygulanan ekopolitik tercihler, faiz korumalı mevduat şeklinde hep vardı. Şimdi hükümet, buna faiz geliri elde edenler az kazanıyormuş gibi kur korumalı mevduatı getirdi. Oysa burada vergi düzenlemesi yaparak kur patlamalarını engelleyebilirdi. Bunun tercih edilmeyişi, parası olanların daha çok para kazandırılarak zenginleşmesinin önünün açılması demektir.

Şimdi gelelim, hükümetin bu konudaki kur garantili mevduat hesaplarının getireceği maliyete. Haklı olarak bunun maliyeti yoğun eleştirilere neden oluyor. Çünkü bu maliyet vergiler üzerinden halka ödettiriliyor. Akaryakıta gelen zamlar işte bu bedel ödettirmenin gerçek nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Peki burada kur garantili mevduata karşı çıkan, vergilerin buraya gidemeyeceğini, bunun........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play