We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ORMANLARI KUNDAKLAYAN KIZILÇAMLAR

1 2 0
06.08.2021

“İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denize

düzen bozuldu ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın;

belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler“[1]

“Dönüyor burgaç/Dünya üstten ve yanlardan daralıyor.” diyordu bir şiirinde merhum Cahit Zarifoğlu. Onun çağında henüz, insanın yapıp ettiklerinin, tabiattaki muvazene bakımından nasıl bir ifsada sebep olduğuna dair, alelâde insanlar bir yana, “münevver”lerimizde de bir hassasiyet tezahür etmiş değildi. Bu gerçeği nazarı dikkate aldığımızda, Zarifoğlu’nun dikkatimize arz ettiği felaket, ülkeler ve cemiyetler meyanında meydana gelen azgınlıklar, taşkınlıklar savaş ve istilalar bakımından bir felaketti. O zamanlar kötülük, sadece kötülerden sudur eder sanılıyordu. Oysa şimdi kötülük, topyekûn insanlığın farkında olarak ya da olmayarak işlettiği bir çark haline gelmiştir.

Yaklaşık on gündür Batı Anadolu’da ve Akdeniz’de ormanlarımız cayır cayır yanıyor. Yüz elli civarında farklı yerde meydana çıkan orman yangınları ile ilgili hemen herkesin bir tespit ve değerlendirmesi var. Bunları kabaca sıralayacak olursak, İktidar yetkilileri resmi olarak mevsim şartlarının yangınlara sebep olduğunu ihsas ediyor. Lakin resmi açıklamalar dışında genel olarak iktidar çevrelerinde, yangının terör örgütünün sabotajı olduğu hususunda tam bir mutabakat var. Yangınlar bir haftayı doldurduktan sonra, terör örgütüne bağlı bir sosyal medya hesabı üzerinden yangınların üstlenilmesi, iktidar çevrelerinde adeta bütün mesuliyeti sakıt eden bir hakikat niyetiyle sahiplenildi. Ülke, teröristler tarafından yangın yerine çevrilmişti(!) Bu ihtimalin doğru kabul edilmesi, örgüt açısından bulunmaz bir propaganda fırsatı olarak kabul edilebilir. Ancak ülkemiz açısından ne anlama geleceği üzerine ilgililer daha derin düşünmeliler derim.

Orman yangınları bağlamında yaşan tartışmaların daha fazla göze batırdığı bir gerçek şu ki; iktidar sahipleri yukarından aşağıya tenkide kapalı bir görünüm arz ediyor. Her öneriye, her tenkide varlıklarına yönelik bir tehdit olarak bakıyorlar. Onlar nezdinde iki kategori var: Siyah ve beyaz. Ya her şeye bir kılıf bulup sahiplenen dostsunuz, ya da her şeye peşinen karşı olan düşmansınız. Arada bir yerde olursanız hem iktidar hem de muhalefet nezdinde adeta görünmez oluyorsunuz.

Muhalefete gelince; onlar ise, iktidar aleyhine olabilecek her fırsattan istifade etmeyi, hiçbir değerin terazisiyle tartma gereği duymuyorlar. Yeter ki ülkede yaşanan her hangi bir sıkıntı, iktidarın aleyhine, muhalefetin ise lehine sonuç doğursun. Bu duruma bitaraf olarak........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play