We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İSTİKAMET

2 1 0
18.09.2021

Bu nasıl bir dünya hikâyesi zor

Mekânı bir satıh zamanı vehim

Bütün bir kâinat muşamba dekor

Bütün bir insanlık yalana teslim

Necip Fazıl

Eskilerin dillerine pelesenk olmuş bir dua vardı. Şimdilerde kimseciklerden duyamaz olduk. İnsanlar çeşitli vesilelerle birbirlerine “Allah istikametten ayırmasın!” diye dua ederlerdi. Zira İstikamet, bu hayatın anlam iksiriydi. İstikamet üzere hayat ulvi bir seyrüsefer iken, istikametini kaybetmiş hayat ise süfli bir debelenme ve nihayetinde sonsuz bir hüsranın hazırlığından başka bir şey değildir. Yani istikamet, hayata ulvi ya da süfli rengini kazandıran yegâne mikyastır.

Allah(cc) o yüzden Resulü Ekrem Efendimize “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol![1] ihtarını inzal etmişti. Elbette onun şahsında bu ihtar cümlemizeydi. Efendimiz bu yüzden “Hud suresi beni kocattı.” buyurmuştu. Elbette insan hiçbir günah işlemeyen varlık değildir. Ancak istikameti yitirmek, kişi için en büyük günah, en feci felakettir. İşte bu yüzden bizlere Kitap’ın öğrettiği en mühim dualardan birisi de “Ayaklarımızı sabit kıl![2] duasıdır. Ayakların Hak’ta sabit olması istikamet üzere olmaktır.

Bu hayatta var olan her şey, bizim onlarla ilgili bakış açımıza göre anlam kazanmaktadır. Neyin değerli, neyin değersiz olduğunu; neyin elzem, neyin lüzumsuz olduğunu; neyin ulvi, neyin adi/süfli olduğunu bakış açımız belirler. Bakış açısı dediğimiz şey, bizim temel paradigmamızdır, yani değersayımımız… Mevlana’nın meşhur pergel mecazı ile ifade edecek olursak, pergelin bir ucunu Hakk’a sabitlememiz ve diğer ayağı ile de kâinatı anlama çabasına girmemiz gerekir.

Pergelinin sabit ayağı Hak merkezinde olması gerekenler elbette Müslümanlardır. Ancak gelin görün ki Müslümanlar, iki yüz yılı aşkın bir zamandır, pergelin ayağını nereye koyacaklarına bir türlü karar verememekte, modern ideolojiler çöplüğünde kendilerine sabit nokta aramakta ve çölde serap gören bir bedbin gibi sürekli aldanmaklalar.

Değersayım dediğimiz şey o kadar mühimdir ki, hayatın bütün akışı buna göre değişir. Mesela siz ilerleme mitine inanmış, yükselmek, ilerlemek, büyümek sevdasına kapılmış iseniz, sizi bu yolda tökezletecek her şeyin zararlı, bu yolda berdevam olmanıza yarayacak olan her şeyin de faydalı olduğunu kabul etmişsiniz demektir. Diyelim ki tüccarsınız, ürünü kıtlaştırmak için bir kısmını çöpe dökebilirsiniz. Çünkü böyle yaparsanız azalan malın kıymeti artacak ve siz de çok kazanacaksınız. Diyelim ki bir imalathane sahibisiniz.........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play