We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DAHA ADİL BİR DÜNYA MÜMKÜN MÜ?

1 1 4
08.10.2021

Başlığın, belki de farkında olmadan telkin ettiği bir düşünce var. Bilmem fark ettiniz mi? Fark etmediyseniz eğer biraz durup düşünmeniz gerekecek, sonunda muhakkak onu bulacaksınız. Peki, nedir başlığın telkin ettiği düşünce? Sizi biraz yormadan ben söyleyeyim diye bekliyor iseniz, beklemeyin. Lakin ben size bir soru ile yardım edebilirim: Adil bir Dünya var mı ki onun daha adil bir Dünya olması mümkün olsun?

Hekimler derler ki: Bir hastalığın tedavisi ancak doğru teşhisle mümkündür. Doğru teşhis olmadan doğru tedavi de mümkün olmaz. Yanlış bir tedavi ise hastayı daha da perişan ederek nihayetinde telefine bile sebep olur.

Nedense toplum olarak karşımıza çıkan hüküm cümleleri ve kavramlar üzerinde pek durmuyoruz. Diyeceksiniz ki, bir toplumdan bunu beklemeniz yersizdir. Peki, öyle olsun ama bizim toplumumuzun en seçkin zannedilenleri de beylik hüküm cümleleri ve kavramların neye tekabül ettiğini mesele edinmiyor.

Mesela meşhur bir hüküm cümlemiz var: Dünya beşten büyüktür! Burada kastedilen BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesidir. Bunlar Yalta Konferansıyla kurulan Yeni Dünya Düzeninin beş çivisi gibidirler. Galip beş devletin veto ettiği hiçbir karar alınamaz. BM’nin kuruluşunun üzerinden 76 yıl geçti. Veto yetkisi olan beş daimi üyenin(ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) gözetiminde Dünyanın nasıl bir sömürü, zulüm, kan ve gözyaşı küresi haline geldiğini uzun uzadıya izaha gerek yok sanırım. Mesela bir de meşhur kavramlar var. Mesela İnsan Hakları”, “Evrensel Değerler”, “Uluslararası Toplum” gibi… Bunların neye tekabül ettiği üzerinde esaslı düşünebiliyor muyuz?

Kuvveti üstün tutan ve gücü hak sebebi olarak gören galip devletlerin yeryüzünü nasıl bir ifsadın içerisine yuvarladığı ortadadır. BM ve bünyesinde/çevresinde oluşmuş IMF’sinden, Gıda ve Tarım Örgütü’nde, ILO’sundan, Dünya Sağlık Örgütü’ne dünyadaki........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play