We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsan Olabilme Şuuru

2 0 0
24.07.2021

Çevremizde meydana gelen çeşitli olaylardan rahatsızlık duyarken, acaba bu problem ve açmazların meydana gelişinde bir rolümüz olabileceğini hiç aklımıza getirebiliyor muyuz?

İyi ve güzelliğin bizden; olumsuzluk ve yanlışların ise, hep başkalarından kaynaklandığı hususundaki peşin hükümlerimiz; bize yeni bir geleceğin ışıklarını sunabiliyor mu? Bana kalırsa, hayır…

Hayatı ve çevreyi kritik ederken; kendimizden başlamamız gerektiğini bilmek zorundayız. Bazı başarı ve ilerlemelerin sahibi olsak bile, bu eleştirel yaklaşımı sürekli muhafaza edebilmeliyiz. Çünkü bizim için en korkulu şey, bilmediklerimizin farkına olmamak ve bunun sonuçlarını düşünememektir.

İnsanoğlu’nun ilerleme ve başarısında rol oynayan en büyük faktör, tatmin ihtiyacı ve merak duygularıdır. Her ikisi de, bizim için bilinmeyen veya elde edilmesi zor şeylerdendir. Dolayısıyla, onlara karşı büyük bir heyecan duymakta ve arayışın sebep olduğu esrarlı gücü hissetmekteyiz. Bu yüzden de, adı geçen iki önemli faktörü keşfetme arzusunu derinden ve şiddetli bir biçimde duymuşuzdur.

İşte bu psikoloji, bize; bilmediklerimizi öğrenme ve duymadıklarımızı farketme gibi önemli kazançları sunabilmektedir.

İnsanın kendi değer ve özellikleri ile yüzleşmesi, içinden gelen saf ve köklü duygu ve beklentilere kulak verebilmesi; birçok zenginlik ve yüceliklerin farkedilmesine yol açacaktır. Bu arada; değiştirilmesi gereken alışkanlıkların, hep bu içe bakış ve hesaplaşma mantığı ile sağlanma imkanı vardır.

Olaylara ve insanlara bu tarz yaklaşım biçimi, geniş ve toleranslı değerlendirmelere ve başkalarıyla bütünleşmeye........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play