We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hicret’i Yeniden Düşünmek

2 0 0
19.07.2021

Prof. Dr. Sami ŞENER

Müslüman toplumlar, bu günlerde tarihi bir olayı yeniden yaşıyor ve kendi durumlarını değerlendirecek önemli bir dini-tarihi ve sosyolojik bir olayın belki de farkında olmadan yeni bir silkiniş enerjisinden yoksun ve endişeli bir bekleyiş içindeler.

Bu toplumların gençleri; yoğun batılılaşma ve maddileşmenin getirdiği bir fırtınanın etkisiyle, batı düşünce ve hayat anlayışının empoze ettiği “sun’i hayat anlayışı” nın sanal gündemi ile kendilerini yönlendiren yabancı zevk ve ilgi alanlarıyla meşguller.

Halbuki bir toplumun aydın ve dinamik güçleri, kendi geleceklerini başkalarının eline bırakırlarsa, kendilerinin topluma verebilecekleri bir şeyleri olmaz ve tarihi misyonlarını kaybederler. Böylece, başka sistemlerin güdümünde sıradanlaşarak, yaşamaya devam eder ve tarihin karanlığında kaybolurlar.

İslam tarihinde Hicret olayı, herşeyden önce inanç ve düşüncenin kutsallığını ve yüceliğini topluma taşıyarak, en önemli değerlerin bunlar olduğunu insanlığa haykırır ve bu değerlerin feda edilemeyeceğini hatırlatır.

Dünya tarihinde, bir toplumun; mal, mevki, toprak ve hatta ailesinden bile değerli olan şeyin inanç/iman olduğunu gösteren yeni bir anlayış,ilk defa İslam’ın yaşayış misyonunda ortaya çıkmıştır. Bu durum, aslında insanın, yaşama ile ilgili düşünce ve kararlarının , mal ve statüler ile değiştirilemeyeceğine dair........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play