We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GENÇLİĞİMİZ, NASIL BİR GELECEĞE HAZIRLANIYOR?

1 1 0
12.07.2021

Prof.Dr.Sami Şener

Gençliğimiz, her dönemde üzerinde durduğumuz önemli konuların başında geliyor. Çünkü gençlik, gelecek demektir. Bir toplumun geleceği, gençliğini nasıl yetiştirdiğine ve onun fikir ve kültür dünyasının durumuna göre belirlenmektedir. Bu yüzden gençliğin; kültür ve tarihi misyona bağlı, toplumun değer ve beklentileri ile uyumlu bir yapıda olması önem taşımaktadır.

Gençlik üzerinde dururken, onun günübirlik eğitim ve sosyal ilişkilerinden çok; ona, toplum olarak nasıl bir görev bilgisi ve sorumluluk duygusu vermiş olduğumuzu gündeme getirmek zorundayız. Bu konuda da, önce ailelerin; daha sonra, devlet rolü olarak eğitim sisteminin ve sosyal faaliyet kurumlarının durumuna bakmak gerekiyor.

Gençliğin sosyal rolü:

Öncelikle ülkemizde gençliğe ait önemli bir sistem veya çalışma modelinin henüz ülke çapında gerçekleşmemiş olduğunu belirtmemiz lazım. Böyle bir değerlendirmeyi, gençlik politikası gibi bir konunun kimse tarafından bilinmediğini ve bu yüzden de gençliği nasıl ve neye göre hazırladığımız konusunda bilgi ve programlara sahip olmadığımızı söyleyebiliriz. Bir ülkenin geleceği olan bir kitle’nin, ne yapacağı ve hangi bilgi ve sosyal rolleri üstlenmek gerektiğinin bilinmemesi, büyük bir ilgisizliğin ve duyarsızlığın içinde olduğumuzu ortaya çıkarmaktadır.

Bu durumda gençlik, kendi haline bırakılan ve çeşitli etki odaklarının yönlendirmesiyle hangi tutum, görüş ve yönelişler içine girdiği konusunda bilgi sahibi olmadığımız gibi korkunç bir durum içindedir. Bir diğer ifadeyle, geleceğimizle ilgilenmemek gibi bir felakete yönelmek durumuyla karşı karşıya bulunmaktayız.

Aslında, bu gibi konular; bir ülkenin ilim, fikir ve sanat adamları tarafından dert edinilmesi gereken konulardır. Çeşitli yazı, konuşma ve faaliyetlere bakıldığında da, bu alanda söylenen........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play