We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AK PARTİ, SİYASİ VE SOSYAL BİR BELİRSİZLİK İLE Mİ KARŞI KARŞIYA?

1 1 9
19.10.2021

Siyasi hareketler, çeşitli sosyal olay ve gelişmelerin etkisiyle yükselebilir veya mevcut durumlarını kaybedebilirler. Türkiye ve dünya siyasetinde bu gibi örnekler çoktur.
Türkiye’nin yakın siyasi geçmişinde Turgut Özal’ın karizmasının ve popülerliğinin hangi seviyelere geldiğini biliyoruz. Cumhuriyet tarihinde Menderes’ten sonra en büyük halk desteğini alan siyasi liderdi o. Bilgisi, projeleri ve uluslararası vizyonu ile niteliği tartışılmayacak bir siyaset ve ekonomi uzmanı idi.
Siyasi başarısını, askeri yönetim döneminde de gösteren bir anlayışın ve uygulamanın sahibiydi.
Başbakanlık’tan sonra Cumhurbaşkanı oldu ve Türkiye’de birçok katılaşmış anlayışları yıktı. Fakat, yerine getirdiği başbakan ve parti başkanlarının yeterince kalifiye olmaması sebebiyle siyasi hareketi büyük bir çöküş yaşadı. Varlığı, uluslararası emperyalist planlara ters geldiği için zehirlenerek siyaset ve yönetimden uzaklaştırılmış oldu.

Tayyip Erdoğan Dönemi:


Türkiye, yeterli birikim ve politikaya sahip olamayan siyasetçiler elinde uzun bir dönem kaos’a sürüklendi. Ak parti, bu koas içinde bir lider arayışı içinde olan Türkiye seçmeninin, Erdoğan’ın liderliğinin güvencesi ile iktidara geldi.

Erdoğan ile inançlı- muhafazakar kadroların yardımıyla Türkiye’nin siyasi istikrarı tekrar kazanıldı. Ekonomisi belli bir düzlüğe çıktı. Dış politika’da şahsiyetli tavırlar gerçekleşti.

Erdoğan; şimdiye kadar hiçbir Başbakan ve Cumhurbaşkanının yapamadığı işleri yaptı ve Türkiye’yi bazı alanlarda bir üst lige ulaştırdı.

Sosyal yardım ve sağlık, ulaşım ve harp sanayiinde önemli işler yapıldı.
Fakat, bütün bu iyi işler yanında bazı yanlış ve hatalı ve çözülemeyen işler de oldu.


Bu eksiklik ve belirsizlikleri şu başlıklar altında toplayabiliriz:
. Siyasetin bir “üstünlük alanı” olduğunun Ak parti........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play