We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TESTESTERON

2 1 16
30.09.2021

ERKEKLERDE bulunan ana hormonun adıdır. Kadınlarda da bir miktar yumurtalıktan salgılanan erkeklik hormonu testesteron ve böbreküstü bezinden salgılanan dihidroepiandroid sülfat üretimi vardır. Kadında testesteronun işlevi ovulasyon dediğimiz yumurtanın çalmasına destek ve çatlayan yumurtanın sperme kavuşmasını kolaylaştırmak için kadının cinsel isteğinin fizyolojik olarak artışa geçirmesidir. Tabi ki son yıllarda genç kız ve kadınlarda PCOS(Polikistik Over Sendromu)’nun Artması

Libido: cinsel isteği arttırması yanında erkek tip kıllanmaya doğru gidişe de sebep olmaktadır.

Üzgünüm ki çocuk istiyoruz ya da çocuğumuz olmuyor diye bana başvuran çiftlerin yarısından fazlasında erkek dölleme hücresi, üreme hücresi(sperm) sayısında ciddi azalma yanında sayı yeterli gibi görünmekle birlikte spermlerin hareketleri yavaşlamamış veya sağlıklı sperm oranı düşmüş görülüyor. Testesteron oranı çok çok önemli olup erkeklerin hem cinsel sağlığı, hem üreme sağlıkları hem de genel yaşam kaliteleri açısından testesteron oranlarını asla düşürmemek gerekiyor.

Genç oğullarımız durumun ciddiyetinin farkında değiller. 50 yaş üzeri erkeklerde acaba “bizden geçti, unumuzu eledik eleğimizi astık, cinsel hayat neymiş, bu yaşta çocuk isteyecek halimiz de yok” mu? diyorlar.

Dedeler, babalar hele hele de erkek çocuk doğuran anneler şu soruların cevabını iyi analiz etmelidirler.

*Neden tüp bebek........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play