We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CİNSEL SAĞLIĞI KORUMAYA YÖNELİK NELER YAPABİLİRİZ?

3 1 0
29.07.2021

Önce konuşmayı becerebilmemiz lazım. Her türlü konuyu ve sorunu konuşuyor, yazabiliyor ve okuyabiliyor olabilmemiz lazım. Üreme ve cinsel sağlık çağımızın en önemli sorunlarını içerisinde barındırırken konuşma ve yazma, eğitimler verme, eğitimler alma, sorma, öğrenme, tartışma alanları oluşturamıyoruz.

“Hazza Yolculuk” isimli cinsel sağlık bilgilendirme ansiklopedim ofisime başvuran vajinismuslu 25 yaşındaki kızım tarafından içinden kendi kendine söylenerek ‘Ayyy. Ne terbiyesiz kitap yazmışlar.Ayyy.. bakılacak gibi değil ‘ şeklinde tanımlanmış. Sonra benimle tedavi olunca ‘Ya hocam ilk geldiğimde ben bekleme salonunda sizin için içimden bu düşünceleri geçirirken şimdi cinselliğin insanın doğası olduğunu ve neden ben vajinismus olduğumu öğrendim. Keşke 25 yaşıma gelinceye dek bana öğretilebilmiş olsa idi 9 ay eşimle acı çekmezdik. Karıkoca tüm kavgalarımızın, eşimin bana duyduğu güvensizliğin sebebi henüz onunla cinsel ilişki kuramamış olmamdır. Sayenizde hem cinselliğe bakışım değişti hem de hayatımın anlamı. Size çok teşekkür ederim’ demişti.

Bir profesör benim ansiklopedimi bir gazetecimize hediye etmek istemiş. Çok emek verilmiş, Türkiye’de bir ilk olan maliyetli bir ansiklopedi din kardeşi tarafından hediye edilmek istenmiş. Bu gazetecimiz ailede cinselliğin önemi üzerine yazılar kaleme alan erkek bir gazeteci. Kendisine hediye edilen “Hazza Yolculuk” ansiklopedimi reddetmiş.

Neden mi?

‘Benim evde........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play