We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HİÇ KİMSE ALLAH’TAN DAHA BÜYÜK DEĞİLDİR 

3 0 0
15.08.2022

Her kişinin kendi şahsına has bir üslubu vardır. Fransız bilim adamı Georges-Louis Leclerc de Buffon (1707-1788), “Üslûb-i beyan, ayniyle insandır” diyerek ifade üslubunun, insanın ta kendisi olduğunu söylemiştir. Ona göre insanların fiziki yönden yüz görünümleri, beden yapıları, tipleri farklı olduğu gibi, sözleri, beyan tarzları da farklı farklıdır. Bu nedenle, “Dünyada ne kadar insan varsa, o kadar da üslup/beyan tarzı vardır” diyebiliriz.[1][1]

Her insan, kendi içinden gelen duygu ve düşüncelerini ifade etmek için kendi üslubuyla meramını anlatmaktadır. Günümüzde özellikle siyasi ve dini konularda çeşitli kişilerin açıklamalarını dinlemekte ve okumaktayız.

Benim anladığıma ve inandığıma göre Müslümanın ölçüsü Kur’an ve sünnet, gayesi Allah’ın rızası olmalıdır. Bunun ötesi olan her şey, İslam dışıdır. Ona göre insanın fikir ve düşüncelerini beyan etmedeki üslubu da buna göre olmalıdır. Fakat pek çok kişinin siyasi düşüncesine, cemaat, tarikat veya cemiyet anlayışına göre Kur’an ve sünnet ölçülerine uymayan üslubu kullandıklarına şahit olmaktayız. Dar düşünen, Kur’an ve sünnet bilincini idrak edemeyen bazı kişilerin kendi siyasi veya dini anlayışlarına uymayan kişileri rahatlıkla İslam dışı/gayrı Müslim olarak tanımlayabilmektedirler. Hiç kimseyi özel olarak ele alıp incitmek, ona göre kötü bir üslubu kullanmak istemiyorum. Dolayısıyla kendimi örnek olarak ifade etmek istiyorum. Ben çıkıp desem ki:

Falan partiye oy verenler Müslüman değildirler veya dinden........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play