We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sele Kapılmak

3 0 0
24.07.2022

Sel sularına kapılan için ‘sele kapıldı’ denir. Sele kapılan boğulur ve ölür. Sel bir afettir, sele kapılan da afette gitmiştir. Büyük sel veya küçük sel önemli değildir, ölüm nedeni sel olan için sel afettir. Selin önüne kattığı her şeyi sele gitmiş sayarız. İnsan ve insana ait her şey için sel bir tehlikedir. İnsan bu dünyanın misafiri olarak var olduğundan beri dünya toprağında seller onu bulur durur.

Bugün sele gidenler arasında yeni bir başlık açmamız gerekmektedir. Afet olarak ümmetimizi basan sellerin yanında bir de ‘sel seyrettiği için sele kapılanlar’ oluşmuştur. Hiç tereddüt etmeden dememiz gerekiyor ki: Selin önünde sürüklenmek ile seli seyredip durmak da sele kapılmaktır.
Su veya su gibi sele dönüşen her şey, mümini helak ediyorsa afettir. Su seli veya kültür seli ya da eğitim seli olması sonucu değiştirmiyor. Ümmetimizin geçmişi ile bağını kesen, yarınını Şeriat’ından uzak duruma getiren her şey bir seldir. O sele kapılanlar da kaybımızdır seli seyredenler de. Sokaklarda sürünen nesil ve o nesli o şekilde seyredenler selde sürüklenmektedirler. Sel olup akan medya önünde kaybolup gidenler ve seyredenler........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play