We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yaz Geldi, Müstehcenlik Arttı

2 2 1
28.06.2022

Birçoğumuz, soğuk havadan ve pandemi kapanmaları ile yasaklarının verdiği bunalmışlıktan “Yaz da bir türlü gelmedi gitti!” dedik. Ara sıra yağmurlarla serinlesek de, bunaltıcı ve bazen de mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar kapımıza dayanacak.

Yaz güzel mevsim. Rabbimizin her nimeti gibi “mevsim” nimeti de -biz kirletmediğimiz sürece- güzeldir. Dört mevsimin kendince güzellikleri ve özellikleri vardır. İlkbahar ve yaz mevsimini sevmeme rağmen, kış mevsimini son zamanlarda daha çok sevmeye başladım. Geçtiğimiz günlerde, İstanbul, Yalova ve Kütahya’yı kapsayan seyahatimde, dost ve arkadaş ziyaretlerim oldu. Bu gezimde hızlı tren, feribot ve otobüs araçlarını kullandım. Kendimi Avrupa’da seyahat ediyormuşum gibi hissettim. Beş yıl yaşadığım Avrupa’nın caddeleri, sokakları, parkları ve ulaşım vasıtalarını dolduran kadın ve kızların, açık yerleri, kapalı yerlerinden çoktu. Yurdumda da buna yakın manzaralar gördüm. Özellikle genç kızlarımız göbeklerini gösterme yarışına girmişler. Bu manzaralara şahit olmamak için ben, kış mevsimini yazdan daha çok seviyorum.

Eskişehir garında öğle namazını kılmak için mescide gittik. Önümüzde streç pantolonlu açık-saçık bir bayan da bizimle mescide girdi, kadınlar bölümüne geçti. Muhtemelen elindeki çantasında etek ve başörtüsü vardı. Onları giyinerek namazını eda etmiştir. Daha önce Antalya ziyaretimde de böyle bir manzara ile karşılaşmıştım. Ne diyelim namazlarını Allah kabul etsin. Daha doğrusu, Allah bu kardeşlerimizin namazlarını, kötülüklerden alıkoyan namaz kalitesine yükseltsin. Çünkü hakkı verilerek kılınan namaz, insanı kötülüklerden alıkor. Yüce Allah Hayat kitabımızda bu gerçeği şöyle dile getiriyor: “Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor.” (29/Ankebut:45).

Hem namaz kılıp hem de açık geziyorsak,

Hem namaz kılıp hem ticaretimizde aldatıyorsak,

Hem namaz kılıp hem insanlara elimizle ve dilimizle zarar veriyorsak,

Hem namaz kılıp hem komşularımıza ve iş arkadaşlarımıza illallah dedirtecek şekilde davranışlarımız bozuk ve ahlak fukarası isek,........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play