We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

EY MEHMET OCAKTAN! SAHİDEN SEN İYİ MİSİN?

2 1 1
16.09.2021

Kim bu Mehmet Ocaktan? Derseniz kısaca tanıtalım: 1955 Balıkesir Dursunbey doğumludur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nü bitiren Mehmet Ocaktan, Yeni Devir, Tercüman ve Güneş gazetelerinde editörlük, muhabirlik ve görsel tasarımcılık yapmıştır. Yeni Şafak gazetesinin Kurucu Genel Yayın Yönetmenliği, Genel Koordinatörlük, yazarlık ve Ankara temsilciliği görevlerini de yapan Ocaktan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Ak Partiden 23. Dönem Bursa milletvekili seçilmiştir. Daha sonra yolda bulduklarıyla yol arkadaşlarını bırakarak Karar gazetesinde yazılarını kararlılıkla sürdüren bir gazetecidir.

Herkes istediği parti ve grupla ortak hareket edebilir, farklı kulvarda siyaset yapabilir, gazete köşesinde istediği partiyi destekleyebilir, iktidarı eleştirebilir ama bu muhalif tavrı onu tarihe karşı kör ve sağır yapmamalıdır.

Bu zat, yolda buldukları ile arkadaşlarını terk edenlerin öbekleştiği Karar gazetesinde 13.09.2021 tarihinde “Ne Din Tacirliği ne de Militan Laikçilik” başlıklı bir yazı yazmıştır.

Genel olarak bu yazısında Millet ittifakını oluşturan sağcı, solcu, ulusalcı, din düşmanı, dini kamusal alanda görmek istemeyeni gibi hangi renk tonunda olursa olsun, İslam’ı bir hayat nizamı değil de sadece namaz, oruç, hac, zekât, dua ve tesbih olarak gören kesime akıl veriyor:

Diyaneti karşınıza alarak bu iktidarın ekmeğine yağ sürmeyin, iktidarın oyununa gelmeyin çünkü bu toplumun asgari yüzde 65’i dindar-muhafazakâr bir karaktere sahiptir, dolayısıyla onları rencide eden hiçbir hareketin başarılı olma şansı yoktur” diyor. Yani “Ey solcular, din düşmanları ve onların piyonları! 2023’te Erdoğan’ı devirene kadar içinizdeki din düşmanlığını dışa vurmayın. Bakın, benim gibi yol arkadaşlarını yolda terk edenler, Davutoğlu, Babacan ve Milli Görüş davasını kör inadı uğruna sol’a yamayan bilge Kral(!)Temel amca ve dahi diğer ufaklık tabela partileri ne güzel yanınızda yer almışken sakın din ve Diyanet aleyhinde konuşmayın. Küfrünüzü açıkça ortaya koymayın. Biraz da münafık takılın. Benim gibi olun. Bakın ben yıllarca İslamcı kesimdeydim. Yeni Devir ve Yeni Şafak gibi gazetelerin kuruculuğunu ve yazarlığını yaptım. Şimdi de onları bıraktım. İslam’ı bir bütün olarak kabul etmesem de halkın yaşadığı ritüellere söz etmiyorum. Ama yasaların temelinin dine dayandırılmasını endişeyle........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play