We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DUANIN GÜCÜ, LAİKLERİ BİLE ÇILDIRTTI

1 1 5
21.09.2021

Duanın gücü müsellemdir, bizzat vakidir. Doktorlar bile duanın tedavi edici gücüne inanmaktadır. Hele hele 2020-2021 yargı yılının açılışında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hocanın yaptığı duanın gücü tartışılamaz bile.

Bu dua, laik kesimi şoka soktu. Ecevit döneminin Adalet bakanı Hikmet Sami Türk; “Diyanet İşleri Başkanı’na yaptırılan, Cumhurbaşkanı ve Yargıtay Başkanı’nın da katıldıkları dua ile laik Cumhuriyet’e Fatiha okutulmak istenmiştir… Mahkeme ile cami karıştırılmamalı, duanın yeri mahkeme değil camidir. Hâkimler ve Yargıtay üyeleri, ilahi adalet için dini kurallara göre değil, anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Böyle bir adli yıl açılışı şimdiye kadar hiç olmadı” diyerek şoka girmiştir. Evet, böyle açılış törenleri sizin laik zihniyetin hâkim olduğu dönemlerde elbette olmamıştır. Olamazdı da, çünkü siz dini; vicdanlara, camiye ve mezarlığa hapsettiniz. Allah, parlamentoya, yargıya, kışlaya, bakanlıklara karışamaz dediniz. Yani Allah’ı bazı işlerinize karıştırıp bazı işlerinize karıştırmayarak şirki seçtiniz ve “Böyle de müslüman olunur” diyerek bize “Müslüman” tanımı dayattınız. Hâlbuki bu müşrik bir insan tanımıydı. Kamusal alanda, meydanda, merasimlerde ayet okuyanları, dinî içerikli konuşma yapanları, o zamanların meşhur 163’üncü, o kaldırılınca 312’inci maddesiyle “Dine dayalı bir devlet talebi yapılmaktadır” diye yargılayıp hapse attırıyordunuz.

Çok iyi hatırlıyorum, Necmettin Nursaçan hoca, Kayseri Merkez vaizliği yaparken merhum Erbakan hocamız onu Mili Selamet Partisi listesinden ikinci sırada Kayseri milletvekili adayı göstermişti. Seçim çalışmaları esnasında Kayseri Cumhuriyet meydanındaki kalabalığa konuşurken bir ayet okudu. Sen misin Kur’an’dan ayet okuyan? “Sen devletin temel nizamını dine dayandırmak istiyorsun” suçlamasıyla 163’den yargılandı. İşte en ufak bir dinî söylemde Demokles’in kılıcı gibi sallandırdığınız 163 ve 312. Maddelerden korkan zevat da bu gibi dualı, dinî içerikli açılışlar yapamıyorlardı. Bu tabular yavaş yavaş yok edildiği için bu tür törenlere alan açılmış oldu.

İşte eski Türkiye’nin onulmazları, son kullanma tarihleri çoktan geçmiş olanları, özellikle de CHP’nin İslam’a karşı önyargılı olan eski tüfekleri yeni yargı yılının ve Yargıtay binasının açılışında yapılan dua ile ters köşe oldular ve şoka girdiler.

Bu olay üstüne Ak Parti 22. Dönem Tokat Milletvekili ve şu anda Star gazetesinde köşe yazarlığı yapan Resul Tosun, 12 Eylül 2021 tarihinde “Laiklik ya çıkarılmalı ya da tarif edilmelidir!” başlıklı yazısından sonra laiklik, TV kanallarında ve malum gazete manşetlerinde yeniden sahne aldı. Ne demişti Resul Tosun da laiklerin sinir uçları harekete........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play