We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SİYASET İNSAN İÇİN BİRİNCİ SIRADA ÖNEM ARZ EDER

1 0 1
08.05.2022

İnsanoğlunun fıtratında bulunan hayatta kalma ve memnuniyet verici bir hayat sürme mücadelesine ulaşma ihtiyacı onu bunları kendisine sağlayacak bir güç ve imkan çevresinde toplanmalarına sebep olmaktadır.

Sekiz bucuk milyar insandan müteşekkil yeryüzünde isimleri farklı yüzlerce insan topluluklarının varlığı bir gerçektir. İnsan bireysel ve toplumsal yaşantısında kurallara tabi olarak hayatını sürdürmektedir. Bu kuralları belirleyen otoritenin sunduğu şekliyle toplumun çoğunluğunun kabulü varsa, azınlığının da uymak zorunda kaldığı yaşam bicimi; kimi yerde din olarak kimi yerde devlet olarak kimi yerde kişi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her toplumun inandığı gelenek görenek ve dini kurallar genel itibariyle atalarından miras yoluyla nesiller arasında aktarılmaktadır. Nesiller arası aktarımlarda insanlar tarafından çeşitli beklenti ve çıkarlar doğrultusunda farklı değişikliklere evrilebilmiştir.

İnsan topluluklarının oluşturduğu güçle elde edilen iktidar imkanlarıyla toplumun genelini istenilen sosyal yapıya sevk edeceği tarihi bir gerçektir. İnsanlık tarihinde ki idari yönetim........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play