We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÖZGÜRLÜĞÜN KAYNAĞI DA KÖLELİĞİN NEDENİ DE GÜÇTÜR

1 0 0
15.05.2022

İnsanoğlunu köleleştiren de özgürleştiren de kaynağı yine kendisinde bulunan güçtür.

Yeryüzünde insanoğluna Allah’ın vermiş olduğu halife olma özelliğinden dolayı kendisindeki bu potansiyeli keşfeden istisnai kişiler ikna yöntemiyle kitleleri peşine takıp elde ettikleri topluluk gücünü kendi ve yakın çevresinin özgürlüğü için kullanıp geri kalan kısmı için de köleliğe mahkum etmişlerdir. İnsanın varoluşundan günümüze kadar söz konusu köleliğin yaşanma biçimi, tarifi, toplumda ki pozisyonu farklı usul ve yöntemlerle şekillenmiş ise de öz itibariyle ilk günden bugüne kadar değişmemiştir.

Haklının değil güçlünün haklı olduğu bir insanlık aleminde dünya nizamına paralel olarak ülkelerin iç bünyelerinde de gücün müsaade ettiği ölçüde haklının hakkını teslim eden adaletin kısmen tecellisi mümkün olmaktadır.

Mensubu bulunduğu otorite eliyle gücün kişilere sunduğu toplumsal hayatta insanlar ailesiyle birlikte sorunsuz geçimini sağladığı müddetçe gücün dayattığı her türlü yaşam çeşidini, adaleti, düşünceyi, inancı sorunsuz bir şekilde kabul etmiştir. Çevresinde gördüğü hak ihlalleri karşısında da haksızlığın kaynağı gücün karşısında ki kendi güçsüzlüğünü gerekçe tutarak vicdanının sesini kapatır. İnsanlık aleminde iletişimin ve........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play