We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ALLAHIN MEMNUNİYETİNİ KAZANMAK

1 1 31
24.04.2022

Fatiha Süresi’nden Zihnime Yansımalar

İnsan, etrafında övgüye layık gördüğü hal, hareket, buluş, bilim, eser gibi mevcudatın bizzat kendisine veya sahibine sözlü teşekkür ve takdirlerini sunarken esas övgünün madde ve mana aleminin yaratıcısı olan Allah’a (cc) yapılması gerektiğini de zihinsel olarak düşüncesine yerleştirmelidir. Bu bilinç ve şuur “Elhamdülillah” kavramının amacına uygun düşer.

Ortaya çıkarılan yeni bilimsel bir buluş karşısında veya insanların genelinin yapamadığı bir eser karşısında hayranlığımızı ifade ederken o eseri veya buluşu ortaya atan akıl sahibi insanın yaratıcısını düşünerek takdir ve övgülerimizi Allah’a (cc) yöneltmek suretiyle “Elhamdülillahirabbilalemin” cümlesine uygun zihinsel bir düşünceye sahip olmuş oluruz.

Yeryüzünde hayvanlar alemine, denizlere, kuşlara ; kafamızı kaldırıp gökyüzündeki atmosfere, onun ötesindeki yıldızlar ve güneşler alemine baktığımızda mükemmel yaratılışın sahibinin Allah (cc) olduğunu bilmek, takdir ve övgü dolu düşünceleri zihnimize doldurmakla; “bütün övgüler alemlerin Rabbi olan Allah’a dır.” cümlesinin kısaca........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play