We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÖLÜM KORKUSUNDAN KURTULMAK İSTEYENLERE…

1 2 1
07.10.2021

Takipçilerimizden biri yazmış:

“Sayın hocam, yazılarınız gerçekten neşe ve sürur veriyor. Elhamdülillah dinimizin gereklerini yerine getirmeye gayret ediyorum. Fakat ölümden, ölüm meleğinden kabirden, sorgudan, ölünce olacak şeylerden korkuyorum. Aklıma geldikçe daha da korkuyorum, acaba nasıl bir yazı yazsanız benim bu kaygılarıma şifa olur teşekkürler.”

Cevap: Müslüman ve mümin insan, ölümden korkmaz, Ahirete imansız ve Salih amelsiz gitmekten korkar. Bu korkuyu taşıyanların yapacağı şey şu: Allah’ın verdiği nimetleri Allah yolunda harcamak ve Allah yolunda harcanmaktır. Gerisini düşünüp endişe etmeye ne hakkımız var ne de haddimiz. Allah’ı sevenler ve Allah’tan korkanlar, Allah’ın emirlerini tutup yasaklarından uzak duranlar için ölüm, cennete götüren bir araç, ve Allah’a kavuşturan bir miraçtır.

Kabir ise, cennete açılan bir kapıdır. Allah’ın icraatında ölüm, dağılmak, çürümek, yok olmak değil, hayattır, yer değiştirmektir, fani mekândan ebedî mekâna geçiştir. Eskiyen bedenden kurtulmak, eskimeyen bedene ve elbiseye kavuşmak ve gençleşmektir.

Toprağın altında çürüyen çekirdeği, meyve veren ağaca, gübreyi toprakta güle dönüştüren Allah, imanı kâmil, ameli salih dostlarını hiç yokluğa ve acıya mahkûm eder mi? Zaten kendisi müjdeyi vermiş ve şöyle buyurmuş:

اَلَٓا اِنَّ اَوْلِيَٓاءَ اللّٰهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play