We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İKTİDARI VE MUHALEFETİYLE SİYASET ERKÂNINA ARZIMIZDIR

1 1 0
03.07.2021

Dr. Vehbi KARAKAŞ

Aşağıdaki maddeleri dikkate alanlar ve gereğini yapanlar kazanacak, almayanlar ve yapmayanlar da kaybedecektir. Nedir o maddeler? Şimdi gelin onları görelim:

1-Türkiyenin en güvenilir kurumlarından biri, hatta birincisi mahkemeler olmalı. Boğazı tıkanan birine su verirler. Su da boğazı tıkarsa o boğaz başka ne ile açılabilir? Haksızlığa maruz kalanlar mahkemeye gider. Mahkemeden de beklediği adaleti alamayanlar başka nereye gideceklerdir?

2-Yüzde yüz suçlu görülüp içeri tıkılan, yıllarca hapis yatırılan, bir kısmı da idam edilen insanların yıllar sonra yüzde yüz suçsuz oldukları anlaşılmış, itibarları iade edilmiş, naaşları devlet töreniyle anıt mezara taşınmış bir ülkede yaşıyoruz. Öyleyse karar mercileri daha sonra pişman olacakları ve vicdan azabı çekecekleri böyle haksız kararlara imza atmamalıdırlar. Çünkü herkesin hesaba çekileceği adil bir mahkeme kabrin öbür tarafında herkesi, özellikle de haksız kararlara imza atanları ve o kararların arkasındaki etkilileri ve yetkilileri beklemektedir. Öyle kararlar veriniz ki o kararlar bugün dünyada, yarın da ahirette sizi utandırmasın. Öyle kararlar veriniz ki insanlar, Türkiye mahkemelerinde bulamadıkları adaleti, başka ülkelerin Mahkemelerinde aramasın.

3-Bir kişiye veya bir topluma beslenen kin ve intikam duygusu adalete gölge düşürmemelidir. Kur’an’ın ayetlerinden biri de şudur:

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا كُونُوا قَوَّام۪ينَ لِلّٰهِ شُهَدَٓاءَ بِالْقِسْطِۘ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَاٰنُ قَوْمٍ عَلٰٓى اَلَّا تَعْدِلُواۜ اِعْدِلُوا۠ هُوَ اَقْرَبُ لِلتَّقْوٰىۘ وَاتَّقُوا اللّٰهَۜ اِنَّ اللّٰهَ خَب۪يرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

“Ey iman edenler! Adaletle hükmeden şahitler olarak hakkı tutup kaldıranlardan olun. Bir topluluğa karşı, içinizde beslediğiniz öfke ve nefret, sizi adaletsizlik yapmaya itmesin. Âdil davranın, çünkü takvâya en uygun davranış budur. Allah’tan korkun. Çünkü Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.”[1] Adil davrananı ödülsüz, haksızlık yapanı da cezasız bırakmaz.

4-Her konuda ve her kurumda emanet yani görevler, mutlaka ehil kişilere verilmelidir. Görevleri, ehil olmayanlara vermek zulümdür.

5-Her güçlü haklı değildir. Her güçsüz de haksız değildir. Öyleyse hak nerde ise onun taraftarı olun. Haksız güçlünün yandaşı olmak, zulme ortak olmaktır. Allah: “Zalimlere meyletmeyin (kuvvet ve cesaret) vermeyin. Sonra (Zalimleri yakacak olan) ateş, size de dokunur.”[2] Buyuruyor.

6- Taciz, tecavüz ve........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play