We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fatiha da Namaz Gibi İlahî Bir Projenin Parçasıdır

1 1 0
12.08.2021

Bir zamanlar, bir yazı kaleme almıştım: “Namaz ilahî bir projedir” diye. Çok haklı söylemişim. Namazın her rekâtında Fatiha’yı okumakla emr olunmamız da bu ilahî projenin bir parçasıdır.

Güneşin, “neden ben her gün ve her an ısı ve ışık veriyorum”demesi ne kadar anlamsızsa, insanın da “neden ben her gün namaz kılmalıyım ve her rekâtta Fatihayı okumalıyım”demesi de o kadar anlamsızdır. Çünkü güneşi her gün ve her an ısı ve ışık vermeye münasip yaratan ve görevlendiren Allah, insanı da her gün beş vakit namaza ve Fatiha gibi bir duayı okumaya münasip ve muhtaç yaratmıştır. Güneş ısı ve ışık, arı bal, tavuk yumurta, inek süt… memuru olduğu gibi insan da namaz ve dua memurudur.

Fatiha, Allah’ın biz kullarına öğrettiği, tam kendisine layık bir takdim, bir yalvarış, bir dua… Bize kalsaydı, bu kadar kapsamlı, geniş ve derin manalı bir ifade ile Allah’a yönelmemiz mümkün olmayacaktı.

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ifadesiyle Allah, Bütün övgülerin kendisine ait olduğunu söyletiyor bize. Doğru mu, doğru. Çünkü O, “Rabbü’l-alemîn”=Alemlerin Rabbidir. Kim alemlerin Rabbi ise, elbette bütün övgüler de onun olacak ve ona gidecektir. Kim her şeyi yaratan, yürüten, yöneten, eğiten, büyüten ise, bütün övgülere de o layıktır.

-Nasıl eğitiyor?

-Bu sorunun cevabı da Fatihada ki الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ “Errahmanirrahim”de. Yani Allah, sonsuz rahmetiyle ve kâinat çapında nimetiyle eğitiyor. İhsan ve ikramlarını şefkat ve merhametle uzatıyor bize.

Bunu görmeyenleri de tehdid ediyor.

-Nasıl tehdit ediyor?

-Bunun cevabı da Fatiha’daki مَلِكِ يَوْمِ الدِّينِ “Malikiyevmiddin” de. Bu ifade ile Allah, önümüzde bir ceza gününün bulunduğunu, o........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play