We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BİR KÜRDANLA ATEİZMİ VE DEİZMİ YERLE BİR ETME!

1 2 1
17.09.2021

Dr. Vehbi KARAKAŞ

Bu makalenin doğumuna bir kürdan vesile oldu. Kendisi küçüktü, ama fonksiyonu itibariyle büyüktü kürdan. Ona görevini yaptırırken hayalim başka eşya ve aletlere uzandı. Aklıma kaşık, çatal, tabak, bardak, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, masa, bilgisayar… vs. şeyler geldi. Baktım hepsinin işimi kolaylaştırmaya ve beni rahatlatmaya yönelik ayrı ayrı görevleri vardı. Ne güzel bir tanzimdi bu. Kürdan olmasaydı, kürdanla çıkarmak istediğimi kazma ile çıkarmaya kalksaydım ne çene kalırdı ne de diş. Her eşya görevine uygun yapılmıştı veya görevlere göre alet ve eşya ihdas edilmişti. Şimdi soralım: Bu düzenleme faydalı bir iş mi?

-Evet.

-Kendi kendine olma ihtimali var mı?

-Hayır.

-Öyleyse bu hikmetli düzenlemeyi ve dizaynı kim düşünmüştü? Cevap:

-İnsanoğlu.

Bundan sonra döndüm kendime ve yediğim ürünlere baktım. Baktım ki bedenimdeki organlar, yediğim ürünler ve tabiattaki canlı-cansız varlıklar da farklı. Yine baktım ki bu farklılıkta, bu düzenlemede de çok önemli hikmetler var. Düşündüm, nasıl evimde, farklı işler görülsün diye farklı aletler yapılmışsa, bedenimde ve doğada da farklı görevler yapılsın ve ben rahat, huzurlu yaşayayım diye farklı ve doğal şeyler yapılmış ve yaratılmıştı. Şimdi soralım:

-Acaba bu dizaynı ve düzenlemeyi kim yapmıştı? Acaba insanoğlunun huzur ve rahatını düşünen, ona göre insanın yüzüne ve bedenine türlü türlü organları ve aletleri yerleştiren kimdi? Evrende en akıllı varlık insan olduğuna göre, insan da bedenindeki organları........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play