We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TRAFİK KAZALARINDA ÖLENLERİN KAN BEDELİNİ KİM ÖDEYECEK

3 2 0
06.08.2021

Trafik son derece önemli bir konudur. Çünkü her yıl trafik kazalarında binlerce insanımız can veriyor. Mali kayıplarımız da büyük. Biz İslâm, Sosyal Hayatımız Gibi Trafik Hayatımızın Problemini de Çözümleyecek Hayat Düzenidir” başlıklı üç gün sürecek yazımızla konuyu yeniden gündeme getirecek, gerekli İslamîı bilgileri vermeye çalışacağız. Bu yazımızda ise konuyu farklı bir boyutta ele alacağız.

Müslüman Trafik Kurallarına Uymakla Yükümlüdür

Bilgili ve bilinçli bir Müslüman, can ve mal dokunulmazlığını kabul etmek ve saygı göstermekle yükümlüdür. Bu sebeple o, ülkeler ve şehirlerarası seyahatlerde trafik kurallarına uymayı görev bilir.

Bir diğer anlatımla o, aracının bakımını yaptırır. Hız limitlerini aşmaz, alkollü ve uykusuz araç kullanmaz, tehlike oluşturacak şekilde diğer sürücülerle inatlaşmaz ve yarışa girmeye kalkmaz.

Müslüman bu ölçülere uymaya çalışsa da kendisinden kaynaklanan hatalarla trafikte ölüme sebebiyet verebilir.

Trafik kazalarının sebep olduğu ölümler, ölenin ailesinde derin üzüntülere sebep olmaktadır. Ama ölümler maddi kayıplara ve ailenin geride kalan üyeleri için maddi problemlere ve geçim sıkıntılarına da neden olabilmektedir. Ölenler geri getirilemez ama sağların maddi problemleri çözümlenebilir.

Allah Merhametli Olduğu İçin Yasa Koymaktadır

Allah kullarına pek merhametlidir. Bunun için onların hayatlarını düzenleyecek ve mutluluklarına vesile olacak emirler vermiş ve yasaklar koymuştur. Bu emirlerden biri de hata ile öldürülenler için kan bedeli ödenmesidir. Kur’ân’ın diyet dediği bu kan bedeline........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play