We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MODERN YAŞAMDA NAMAZLA KORUNAMAYAN TESETTÜR AÇILIMA GÖTÜRÜR

1 3 0
13.08.2021

Bir önceki yazımızda bazı tesettürlü bayanların ve kızlarımızın açılmalarının ana sebebinin tesettürü gelenek sanmaları yani kendileri yaratan ve yaşatan Allah’ın emri olarak algılayamayışları olduğuna değinmiştik.

Tesettürlü bazı kızlarımızın açılmaları dikkatimiz çekerken tesettürsüzlüğe yol açan çok çok önemli bir durum dikkatimizden kaçmaktadır. O da tesettürlü orta yaşlı bayanların ve kızlarımızın bir bölümünün namaz kılmamalarıdır. Oysaki İslam ile çelişen yaşam içinde Tesettür gibi bir emri sürekli uygulayabilmek sağlam bir imanı ve imanı beleyecek namaz gibi bir güç kaynağına ihtiyaç vardır.

Kur’ân’ın 23 Yıllık İndiriliş Sürecinin Neresindeyiz?

Hayatımıza yön veren Kur’ânî ilkeler birden indirilmedi. Allah’a ve âhiret hayatına iman, namaz ve zekât 23 yıllık sürecin ilk yıllarında emredilirken örneğin içki ile faiz yasağı, savaş ve tesettür emri Medine döneminde peygamberliğin 16. ve sonraki yıllarında indirildi.

Mekke döneminde namaz görevi vardır. Ama tesettür emri yoktur. Rabbimizin tesettür/örtünme emri Medine döneminin beşinci yıllarındadır. Bu bilgiyi, namazın daha önce ve öncelikli olduğunu açıklamak için sunuyorum. Bu sebeple birinci derecede namaza çağrı yapılmalıdır. Çünkü namaz kulluk bilinci ile kılınırsa tesettüre götürebilir. Ama geleneksel bir etki ile veya baba-koca baskısıyla gerçekleştirilen tesettür........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play