We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İSLÂM SOSYAL HAYATIMIZ GİBİ TRAFİK PROBLEMİMİZİ DE ÇÖZÜMLEYECEK HAYAT DÜZENİDİR III

2 1 0
31.07.2021

Trafik hayatımızla ilgili olarak Peygamberimizin mucizevi hadisleriyle yüklediği “Yolda Eza Verici Olmamak/ Var Olan Ezayı Gidermek” ve “Bakışlarımızı Korumak” şeklindeki ilk görevimizi açıklamıştık. Üçüncü görevimizden başlayarak konumuza devam ededlim.

  • Selâm Alıp Vermek/Barışçı Olmak

Peygamberimizin bir buyruğu da sevgili kardeşlerim; yollarda da karşılaştığımız insanlara/müminlere selâm vermek ve verilen selâmı almaktır. Selam vermenin İslam dinindeki önemini bağımsız bir sohbetimizde sizlere açıklamıştık. Özetlersek selâmlaşma Kur’an ve Sünnet kaynaklı İslami bir görevimizdir, Aziz Peygamberimizin “ İfşaüs-Selâm” ve Reddüs-Selâm ifadeleriyle yüklediği bu görevin bir anlamı bilinen şekliyle selâm verip almaktır; birbirimize esenlik dileğiyle duacı olmaktır. Bir diğer anlamı da barışı yaymaktır. Çünkü Selâmın bir anlamı da barıştır.

Peki, yollarda bu görevin anlamı ne ola ki?

Sevgili kardeşlerim; yollarımızda birbirilerimize selam verip almak barışçı olmak ve barışçı mesajlar vermek olduğu için bu görevin anlamı yollarımızda ağız dalaşına girmemek, kavga etmemek, cahil yayalar ve vasıtalılarla problem oluşturmamak ve oluşturanlara karşı da İslam ahlakının gereği olan hoşgörülü ve affedici davranışları sergilemektir.

Trafikte hemen hemen her gün bizi üzecek, sinirlendirecek, sözlü münakaşalara yönlendirecek durumlarla karşı karşıyayız. Bu sebeple Peygamberimizi yüklediği bu görevimizi de yapmaya gerçekten muhtacız. Üstelik bu görevimiz, Peygamberimizin öğütleri olduğu için bizler için bir ibadettir ve ahiret yatırımıdır.

  • İnsanlara Emir Bil Marûf ve Nehiy Anil Münker Yapmaktır

Trafikte/Yollarda bir görevimiz de de emir bil marûf ve nehyi anil münker yani insanları iyiye, güzele çağırmak, kötülerden, çirkinliklerden sakındırmaktır.

Bu görev İslam ümmetinin ana görevidir. Her Müslümanın da temel görevleri arasındadır. Ama yollarda yapılması gereken emir bil maruf ve nehiy anil münker’in anlamı ne olabilir sevgili kardeşlerim?

........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play