We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İman ve Namazı da İçine Alan İlk Büyük Görevler I

4 0 0
03.02.2019

İman ve Namazı da İçine Alan İlk Büyük Görevler I

Namaz Yazılarıma Başlar ve İlk Yazımı Sunarken …

Gökleri, yeri ve içindekileri biz insanlar için, biz insanları da kendi zatına ibadet etmemiz için yaratan ve namazı ana ibadet kılan Allah’a hamd ederim.

Müminin miracı ve kendisinin göz aydınlığı olarak nitelediği namazı, örneklendirerek bize ayrıntılarıyla öğreten Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’e de salât ve selâm ederim.Ali Rıza DEMİRCAN

Namaz, İslâm’ın anlatımında, inanç esaslarından sonra birinci derecede yer verilmesi gereken görevimizdir. Çünkü namaz, Rabbimizle sürekli bağlantı kurdurarak hayatımızın İslâmlaştırılması için muhtaç olduğumuz enerjiyi sağlayacak baş ibadettir.

Takriben elli yıldır Cuma hutbeleri sunmama, vaazlar, seminerler, konferanslar vermeme ve televizyon programları yapmama rağmen, namaz konusunda tebliğ görevimi gereğince yapamamanın ezikliği içindeyim.

Bu ezikliğimi bir nebze olsun giderebilmek için, uzun yıllar içinde namazla ilgili yaptığım çalışmaları bir yazı serisi halinde yayınlamaya karar verdim. İnşaallah her Pazar günü bir yazı neşredeceğiz. Gayem, namazın nasıl kılınacağını öğretmek değil, önemine, özelliklerine ve “Olmazsa olmazlığına” işaret etmektir. Namazla ilgili yazılarımızı okuyup da yararlı olduğuna inananlardan ricam, sosyal medyada yayılmasına katkı vermeleridir.

Namazla ilgili çalışmamı, Âhiret hayatım için yatırım kılmasını Yüce Rabbimden diliyorum. Hayatımızın bütününde temel davamız, O’na hamddir.

İlk yazımız aşğıdadır.

İman ve Namazı da İçine Alan İlk Büyük Görevler I

İslâm Dini’nin temeli imandır. İman ise Allah’a, O’nun meleklerine, indirdiği kitaplarına, görevlendirdiği Peygamberlerine, ilâhî kadere ve bir de Âhiret Gününe; yeniden dirilişe, Cennet ve Cehennem’e inanmaktır.

İnanılması zarûri bu iman düsturlarına inanan kişi mümindir. Ancak dünya ve âhiret mutluluğuna erdirecek gerçek iman Peygamberimizin açıklamasına göre, “… Kalble doğrulama, dil ile ifade etme, ilâhî emirleri ve yasakları da uygulama…”1 olduğu için mümin, imanını yaşayışı ile belgeleyecektir.

Bunun için de, Allah’ın Kitabı olduğuna inandığı Kur’ân-ı Kerim’le ve Peygamberliğini doğruladığı Hz. Muhammed’in (s.a.) Sünneti/öğretisi ile sabit olan görevlerini yapacak, haramlardan kaçınacaktır.

Müminin yaşadığı sürece farz, vacib ve sünnet olan görevlerini yapabilmesi, haramlardan kaçınabilmesi için şüphesiz inancının heyecanı ve sevgisini duyması, iradesini yönlendirecek manevi güce ulaşması, Cehennem korkusu ve Cennet özlemi içinde bulunması lazımdır.

Bunun için de rûhumuz, bedenimiz ve mallarımız üzerinde Allah’ın ilâhlığını ve bizim kulluğumuzu onaylatıcı sürekli yönelişler zarûridir. Mevlamıza........

© Mir'at Haber