We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BİLMEMİZ GEREKEN AHİRET HAYATI I

3 2 1
03.10.2021

2. Dünyanın neresinde, hangi kültür ve inanç içinde yaşarsa yaşasın kadın ve erkek her ergin insanın Âhiret Hayatı’na iman etmesi İslam Dini’ne göre gerekli midir? Ahiret hayatına iman eden ve etmeyen insana ne isim verilir?

* Ahiret Hayatı’na iman gerekli olup dini hüküm olarak Farz’dır. Diğer İslamî iman esasları yanısıra Âhiret Hayatı’na inanan kişiye, iman eden anlamına Mümin, iman etmeyen kişiye ise hakikati örten anlamına Kâfir denir.

3. Allah’a ve bütün varlıkları yaratıcılığına inanan ama Peygamberlik kurumu yanısıra Âhiret Hayatı’na inanmayan kişiler örneğin deistler de Kâfir midir? Kafirlerin sonucu ne olacaktır?

* Allah’a inansa da peygamberlik kurumuna ve Âhiret Hayatına inanmayan her ergin kişi ve her deist Kâfir’dir. Kâfir olarak ölen kişi de Cehennemliktir.

Rabbimiz şöyle buyurur:Gerçekten, inkâr edip kâfir olarak ölenler var ya, onların hiçbirinden -fidye olarak dünya dolusu altın verecek olsa dahi- kabul edilmeyecektir. Onlar için acı bir azap vardır; hiç yardımcıları da olmayacaktır.” (Al-i İmran 3/91)

4. Âhiret Hayatı’na inanmayıp Cehennemlik olan kâfirlerin inkârlarına sebep olan bir delilleri var mıdır?

* Aklı tatmin edecek bir delilleri yoktur, sadece ilmî bir temeli olmayan zanları vardır

Kafirlerin yaratıcısı olan Rabbimiz onların bu durumunu şöyle açıklıyor:

Kâfir olanlar, kesinlikle........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play