We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ASIL PROBLEMİMİZ PROBLEMLERİ DOĞAL GÖREMEMEKTİR

2 3 6
22.10.2021

Müslüman olmak, hayata İslam Penceresinden bakmayı gerektirir. Mesela güveni ve tehlikeyi, kazancı ve kaybı, yüceliği ve aşağılığı İslami ölçülere göre anlayamazsanız tehlikeyi güven, kaybı kazanç aşağılığı yücelik olarak görebilirsiniz. Bu durumda Müslüman olmanın ayrıcalığı, faydaları ve huzurunu yaşayamazsınız. Doğal görmeniz gereken olayları da problem olarak görürsünüz Daha açık bir ifadeyle olması/oluşması doğal olan olayları problem olarak niteler, bunalıma düşersiniz.

Problemlerin Varlığı Doğaldır

Oysaki tabii olan, problem olarak nitelediğimiz olayların varlığıdır. Allah -kazançları ve yardımlarının artırsın- Hüseyin Dinçel beyefendi İslami ölçülere bağlılığı ile tanıdığımız mühendis-müteahhid bir kardeşimizdir. Onunla bir telefon görüşmemiz sırasında, problem olarak görülen olayların tarafımızdan doğal olarak görülmesi gereğini ifa sadedinde Kur’ânımızın Beled sûresinin dördüncü ayetini okudum.

Bu ayette Rabbimiz, insanı yeryüzünde kulluk denemesine uğratmak için yarattığını beyan ederek şöyle buyurmaktadır:

And olsun biz insanı –denemeye uğratmak için- ihtiyaçlar-acılar ve zorluklar içinde yaşayacak ve mücadele edecek şekilde yarattık.”

Bu ayet ve benzerleri insan oğlu için meşakkatlerin doğal olduğunu, problem olarak görülecek kişisel ve toplumsal problemlerin hayatın bir parçası olarak doğal görülmesini açıklamaktadır.

Hüseyin Dinçel Kardeşimiz

Hüseyin Dinçel kardeşimiz de hiç de beklemediğim bir bilgelikle şöyle dediler:

Sosyal ve iktisadi krizlerden söz edip müşteki olan kardeşlerime ben de Bakara sûresinin 155. ayetini hatırlatarak soruyorum: Rabbimiz bizi denemeye uğratacağını şöylece bildirmiyor mu?

“Andolsun sizi biraz korku, biraz açlık ile ve mallardan, canlardan, ürünlerden eksiltmeyle deneyeceğiz. O hâlde, sabredenleri müjdele!” ( Bakara 2/155)

(İlâhî yasalara göre, insan bu dünya hayatında........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play