We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Namaz Merkezli Hayat

3 1 0
17.08.2021

Abdullah Yıldız

Müslümanlar olarak “önceliklerimiz” üzerine yazdıklarımız, bizi imandan sonra ibadette “ilk önceliğimiz” olan “Namaz” konusuna getirmişti. Yüce Rabbimizin bütün peygamberlere (a.s) ve son peygamber Hz. Muhammed’e (s.a) önce Tevhid inancını, ardından da Tevhid’in eyleme dönüşmüş ibadet biçimi olan namazı emrettiğini ayet-i kerimeler ve hadis-i şeriflerle görmüştük. Devam edelim:

Kur’ân-ı Kerim’in başında yer alan Fatiha Suresi’nin bir ismi de Salât (Namaz) Suresi’dir ve bir hadis-i şerifte buyurulduğu üzere; “Fatiha’sız namaz olmaz” (Buhari, Ezan 10/95; Ebu Davud, Salat 2/136).

Kur’ân-ı Kerim’in ikinci sayfasında Bakara Suresi şöyle başlar: “Elif Lam Mim. Kendisinde şüphe olmayan bu Kitap muttakiler için yol gösterendir. Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.” (Bakara 2/1-3).

İmandan sonra ilk emrin namaz olduğu hakikati, Kitab’ın başında yer almakla kalmaz; pek çok ayette tekrarlanır. Bir önceki yazımızda bu ayetlerin bir kısmını paylaşmıştık.

Şimdi de Peygamber Efendimizin (s.a) şahsında hepimize yöneltilen şu ilahi talimata kulak verelim:

“Sana Kitap’tan vahyedileni tilavet et (oku, anla, uy-gula) ve namazı dosdoğru kıl! Gerçekten namaz, fahşâ(çirkin utanmazlıklar)dan ve münker(kötülükler)den alıkoyar. Allah’ın zikri (olan namaz) elbette en büyüktür. Allah bütün yaptıklarınızı bilir.” (Ankebût 29/45)

Bu ayet-i celile, İslâm’ın “olmazsa olmaz”ı ve ilk şartı olan........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play