We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tekfire dair

8 0 0
15.01.2019

Tekfir; bir görüşü, grubu ya da kişiyi, imansızlıkla/inançsızlıkla yani inkârla veya nifakla itham etmektir. Burada önce imanı tarif etmek gerekiyor.

***

İman; genel olarak aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

1. İman esaslarını yani “âmentü”yü kabul etmek.

2. Kur’an-ı Kerim’i ve içindekileri kabul etmek.

3. Efendimizin (S.A.V.) peygamber olduğunu kabul etmek.

4. Din olarak İslam’ı seçmek yani “ben Müslüman’ım” diye ikrar etmek.

5. Farzları, haramları ve kesin hükümleri gönül rızası ile kabul etmek.

6. Farzları, haramları ve kesin hükümleri hafife almamak. Bu madde, hassas bir konudur.

Kişi bu esasları kalben kabul etmelidir. Yani bu hükümlerden razı olmalıdır. Fakat bunu dil ile de itiraf etmelidir. Aksi halde biz, karşımızdakinin ne olduğunu yani kalbini bilemeyiz. Zahire göre hükmetmek demek dildeki beyanı esas almaktır.

***

Genel olarak kişi, bu esasları kalben kabul edip dil ile de beyan ettiğinde Müslüman olur. Dil ile beyan ettiği halde kalbinde bu esasları kabul etmeyene “mutlak münafık” ya da “iman münafığı” diyoruz. Fakat insanların münafık olduğu bilgisi gayptır. Bu yüzden bunu biz bilemeyiz.

Eğer insanlara münafıkları bilme yetkisi verilse idi herkes birbirini münafıklıkla itham ederdi. Bu yüzden Efendimizin (S.A.V.), münafıkları ümmetin içinde tutması hikmetlidir. Yoksa herkes birbirini tekfir eder ve Allah muhafaza herkes birbiri ile savaşırdı.

***

Özel anlamda münafıklık ise “amel münafıklığı” yani “fasıklık” ve “günahkârlık” anlamına da gelmektedir. Yani münafıklık, her zaman iman anlamında kullanılmaz. Cehennemde en aşağıda olanlar, iman münafığı kimselerdir.........

© Milli Gazete