We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in Komutanları

6 0 3
01.07.2022

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Medine başkent olmak üzere büyük İslâm devletini kurduktan sonra gerek Arabistan yarımadasındaki müşrik, Yahudi ve Hıristiyanları gerekse o gün dünyada varlığını devam ettiren devletlerin yöneticilerini gönderdiği mektuplarla İslâm’a davet etmiştir.

Bizans imparatoru, Sasani imparatoru, Habeş necaşisi, Mısır mukavkısı, İskenderiye mukavkısı, Gassani Emiri el-Haris el-Gassani, Umman (Uman) Kralı Cülendi, Yemen Hakimi el-Haris el-Himyeri, Yemame emiri, Bahreyn Kralı el-Münzir b. Savâ, mektup gönderdiği devlet başkanlarıydı.

Aslında bu mektuplar diplomatik mektuplardır. İslâm devletinin faal olduğunu, Medine’yle sınırlı kalmadığını, dünyanın tamamına açılma hedefi olduğunu göstermektedir. Bu hem İslâm’ın evrenselliğiyle alakalıdır hem de Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in kurduğu devleti ve davetini yaymak için stratejik hamleler yapacağının işaretidir.

Peygamberimiz (s.a.v), devleti kurar kurmaz Medine Sözleşmesi’yle kendi hâkimiyetini kabul ettirmiş, burada yaşayan müşrik, Yahudi ve Hıristiyanlarla yaptığı anlaşmayla iç güvenliği sağlamıştır. Diplomatik mektuplarla da dışa açılmıştır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), önce insanlara İslâm’ı tebliğ etmiştir. Güzel sözle, diplomatik dille, barış sözleşmeleriyle İslâm’ı yaymayı ve devletini büyütmeyi hedeflemiştir. Ancak bütün bunların tükendiği yerde askerî harekât yapmaktan da geri durmamıştır. Zira, Cihad çoğu zaman zorunlu olmuştur. Kur’an-ı Kerim’de tebliğle Cihad’ın birlikte yürütülmesi emredilmiştir.

İslâm devletinin kurulduğu ve Peygamberimiz (s.a.v)’in vefatına kadar başkent vasfını devam ettirdiği bu mübarek şehir Medine’de o........

© Milli Gazete


Get it on Google Play