We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Doğu Türkistan sahipsiz mi?

15 0 0
15.01.2019

Bismillâhirrahmânirrahîm;

Çin zulmünün şiddeti arttı. Son aylarda Doğu Türkistan’dan ürpertici bilgiler geliyor. Müslüman varlığından rahatsız olan Çinliler kardeşlerimizi sindirme, yok etme politikası güdüyor. 40 kadar kampta; toplu işkencelerden kırbaçlamaya, hatta diri diri derilerini yüzmeye kadar korkunç zulümlerin uygulandığı gelen haberler arasında.

21. yüzyılda bunlar da oluyor mu dedirtecek ölçüde sistematik zulümler, asimilasyon ve soykırım noktasında. İnsan haklarını korumayı amaçlayan uluslararası kurumlar ve Müslümanlar olayları seyretmekle yetiniyor. Urumçi’den, Kaşgar’dan arşı titreten feryatlar yükseliyor. Bunu duyacak vicdan sahipleri nerede?

30 milyondan fazla Uygur’un yaşadığı Doğu Türkistan Asya kıtasının ortasında. İpek Yolu buradan geçiyor. Rusya, Moğolistan, Kırgızistan, Özbekistan gibi ülkelerin komşusu. Başkent Urumçi. Kaşgar, Yarkent, Eli, Ulca başlıca şehirleri arasında. 19. yüzyıldan itibaren uzun süre Rus işgaline maruz kaldı. 1949’dan beri de Çin işgalini yaşıyor.

70 yıldır onlara rahat ve huzur yok. 1997’de Çin zulmünü protesto ettiler. 75 bin sivil sorguya alındı. 4 bini hapsedildi. 2009’daki protestolarda 3 bin Uygur öldürüldü. Son senelerde zulmün şiddeti arttı. Çin, özellikle 2019 başından itibaren yeni yasaklar ve yaptırımları uygulamaya koydu.

Son 3 yılda, 5 milyon Doğu Türkistanlı Nazi kamplarına benzer hapis cezasıyla karşılaştı. 2 yaşından büyük çocuklar asimile edilmek üzere başka bölgelere götürülüyor. Kamplarda insanlar çırılçıplak ve kelepçeli olarak tutuluyor. Kendi öz vatanlarında işkence altında inleyen bir toplum var karşımızda.

İNSAN OLAN BUNU........

© Milli Gazete