We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Amerika ziyaretinde neler oldu?

14 0 0
25.09.2021

Bismillâhirrahmânirrahîm;

GEÇTİĞİMİZ hafta Türkiye Cumhurbaşkanı, yanında kalabalık bir personelle ABD’de, BM Toplantısı’na katıldı. Farklı etkinlikler de oldu. Daha 18 Eylül günü, Cumhurbaşkanı’nın toplantıya giderken, önceden hiçbir yöneticiden duymadığımız sözleriyle şoke olduk: “Yeni küresel sistemde yer almak için üzerimize ne düşüyorsa yapmakta kararlıyız.”

Bu söz, ABD’ye bir mesaj mıydı? Ne anlama geliyordu? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabının bir açılımı mıydı? Batı’ya, sizin temsilciniz, şubeniz olabiliriz mi, denilmek isteniyordu? Bu cümle, küresel sisteme teslim olmak, uşaklık etmek anlamını mı yükleniyordu? Bütün bu soru işaretlerinin giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.

ABD’de 35 katlı bir Türkevi açılışı yapıldı. Cumhurbaşkanı bu ziyarete büyük bir konvoyla gitti. İki zırhlı aracın fiyatının 40’ar milyon dolar olduğu konuşuldu. Sadece konvoyda kullanılan araçların taşınmasına 270 bin dolar ödendiği söylendi. 291 milyar dolara (2.5 katrilyon lira) mal olan Türkevi’nin açılışı görkemli bir konvoy eşliğinde gerçekleşti.

Böyle bir icraat “öncelikli” miydi? Türkiye’de okullara başlayan öğrenciler evsizlikten bunalıyordu. Bazı insafsız ev sahipleri, ederinden 3-4 kat fazla kira parası istiyordu. Lise öğreniminin iki senesini İstanbul’da okuyan ÖSYM Türkiye 276’ıncısı İbrahim gencimiz Boğaziçi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni kazanmış; fakat iki hafta ev arayıp bulamayınca beni aradı. Bereket ki, AGD’nin gayretiyle bir yöntem bulduk da İbrahim’i yerleştirdik. Yüz binlerce öğrenci benzeri durumu yaşadı.

LÜKSE........

© Milli Gazete


Get it on Google Play