We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çiftçiyi gübre firmalarına ezdireceksiniz sonra da gıda fiyatlarından şikayetçi olacaksınız!

8 0 0
22.09.2021

Çiftçiye tonda 1200 lira fahiş karla gübre sattırırsanız, kusura bakmayın ama gıda fiyatlarından da şikâyetçi olmayacaksınız! Daha durun, gıda fiyatlarında bugünleri bile mumla arayacağız! Felaket tellallığı yapmak için bunları söylemiyorum bir vakadan bahsediyorum.

Şimdi elbette zincir marketlerde suiistimaller vardır, daha fazla kar hırsı ile olması gerekenin üstünde satışlar yapılıyordur bunları savunacak değilim ancak inanın bu sorun yaşadığımız sorunun temelini değil bir ayrıntısını oluşturuyor. Kimse sorunun kaynağını görmek ve oraya bir neşter vurmak istemiyor. Düşünün daha iki yıl öncesinde patates, soğandaki sıkıntıdan dolayı tanzim çadırları kurulmamış mıydı? Allah aşkına ne oldu, bu tanzim çadırlarının kime ne faydası oldu? TMO’nun yurt dışından ithal ettiği patates, soğanı ithal ettiğinden daha düşük fiyata Tarım Kredi Kooperatifleri eliyle marketlere ve tanzim çadırlarında sattırarak gıda fiyatları düşürülmüş mü oldu?

Yani 4 ile 5 liraya ithal ettiğiniz patates, soğanı devleti zarara uğratarak marketlerde ve tanzim çadırlarında 2 liraya satınca gıda fiyatlarındaki fahiş artışlarla mücadele edilmiş mi oldu?

Hani gıda enflasyonu ile mücadele etmek için Tarım Kredi Marketler, milletin önüne ‘kurtarıcı proje’ olarak konmuştu! Ne oldu? Tarım Kredi Kooperatifleri asli işini bırakarak Türkiye’nin dört bir tarafına market açıyor. Bugün 400 şubeye ulaştı. Burada şöyle bir yanılgıya düşmeyelim, bu marketler kendi öz sermayesi ile açılmıyor tamamen bankalardan yüzde 20 faizle kullanılan kredilerle açılıyor. Pekâlâ, kötü ve liyakatsiz yönetim bir tarafa yüzde 20 faizle borçlanarak açılan marketlerde hangi gıda ürünü diğer marketlerden daha ucuza satılabilecek? Zaten........

© Milli Gazete


Get it on Google Play