We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye Devleti için “Geçiş Anayasası” önerisi - 2

2 0 0
11.02.2019

Önceki yazılarımızda genel olarak bugüne kadar yaptığımız “Anayasa Çalışmaları” ve özel olarak da “Adil Düzene Göre İnsanlık Anayasası” ile ilgili genel bilgiler verdim.

Hazırladığımız ve önceki yazılarımızın birinde tanımlarını yazdığım anayasaları isim olarak bir kere daha hatırlayalım: 1) Kişi Anayasası. 2) Ocak Anayasası. 3) Bucak Anayasası. 4) İl Anayasası. 5) Ülke Anayasası. 6) İnsanlık Anayasası.

Bu günlerde sekiz yıldır süren “Suriye sorunu” yine gündemde… Suriye sorunu sadece “savaş sistemi” ile sonlandırılamaz; ayrıca “barış sistemi” ile yapılması gerekenler de vardır ve bunların başta geleni de “ANAYASA çalışması” olmalıdır. “Suriye Devleti Anayasa Çalışması” şimdiden yapılmalı ki tekrar sorun yaşanmasın. “Suriye Anayasası” aynı zamanda bölge ve dünya ülkelerine örnek anayasa olmalı. On maddeden oluşan “Geçiş Anayasası” önerilerimizin ilk beş maddesini önceki yazıda yazdık; bugün de kalan beş maddeyi yazalım.

***

İller

Madde 6- Nüfusu en az 300 bin, en çok 1 milyon olan yerler bölge yönetimi tarafından illere ayrılır. O bölgede konuşulan dilleri il dili olarak seçerler. Herkes sıralama yapar. Bir dilin aldığı........

© Milli Gazete