We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sinan E.: Adil Düzen, benzeri olmayan bir deneme-3

10 0 0
24.12.2018

Haber Duruş’tan Betül Bozan’ın, Sinan Eskicioğlu ile yaptığı uzun söyleşinin sadece “Adil Düzen” üzerine olan son sorusunu ve cevabı okuyorduk… Kaldığımız yerden devam…

“Ancak şu bir gerçek ki ADİL DÜZEN, İslam’ın yorumlanması ve hayata aktarılması noktasında yapılmış olan en kapsamlı ve İslami olan bir deneme. Türkiye’de ve dünyada benzeri olmayan bir deneme. / Bu yüzden ADİL DÜZEN ile ilgili yazılar kaleme alarak genç insanlarımıza tanıtmaya ve konuyu aktarmaya çalışıyorum.

Sorunuza geçecek olursak; peki Müslümanlar bu kadar parçalanmış ve öncelikleri değişmiş durumdayken bu amacımızı ümmet olarak nasıl gerçekleştirebiliriz?

Şimdi başka bir kelimeyi tekrar irdelememiz gerekiyor: Ümmet. / Ümmet dediğimiz zaman neyden bahsediyoruz. / Dünyadaki diğer Müslümanlar ve bu Müslümanların birlikteliği.

Ben bugün ümmet kavramından bahsetmenin gerçekçi olduğuna inanmıyorum. Ümmet dediğimiz dünya Müslümanları, bir arada olma düşüncesinde değiller.

Olmaları gerekiyor mu? Aslında bu da başka bir önemli soru. Ben ‘ümmet´i, en genel anlamıyla insanlık bilinci olarak görüyorum. Bu bağlamda Müslümanlar, ümmet durumundalar mı? Hayır değiller. / Parçalanmış ve öncelikleri değişmiş Müslümanlar. / Evet, Müslümanların öncelikleri değişmiş durumda. Müslümanların,........

© Milli Gazete