We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan’ın bölge ülkeleri ve Türkiye için önemi

5 0 0
29.08.2021

Afganistan ile ilgili olarak önceki yazıda kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Afganistan’ın bölgede önemi şudur ki; geleceğin dünyasındaki bu kuzey kıtası Afganistan yoluyla hem Hindistan’a hem de Batı’ya buradan açılacaktır. Buralardan gelip geçme -bugün Türkiye ve İran’dan geçme mecburiyeti gibi- gelecekte zorunlu hâle gelecektir. Nitekim Afganistan tarihte de İpek Yolu’nun ana geçiş yolu üzerindedir. Afganistan’ın bağımsızlığını koruyabilmesi ve gelişebilmesi için tarafsız kalması, ayrıca İslâm ülkesi, barış ve istikrar ülkesi olması gerekmektedir. Bunun için neler yapmalıdır?

a) Bölgeden yani Afganistan’dan geçişler serbest olmalıdır. Afganistan devleti vize ve gümrük sorunları çıkarmamalıdır. Afganistan peyderpey bu engelleri tamamen kaldırmalı ve tam serbest bölge olmalıdır.

b) Afganistan güçlü savunma ordusuna sahip olmalıdır. Başka devletler buraya saldırıp işgal edememelidir. Ancak Afganistan’da saldırı ordusu bulunmamalıdır, asla komşularına hükmetme sevdasına düşmemelidir. Buna kalkışırsa komşuları birleşir ve onu ortadan kaldırır veya istilâ ederler.

c) Afganistan altyapısını tamamlamak için vakıflar kurmalı ve bu vakıflara katkıda bulunan bütün devletlerle işbirliği yapmalıdır. Afganistan’da yabancı sermayenin gelip yatırım yapmasına izin verilmeli ve bunlardan sadece kendi vatandaşlarından alacağı en çok beşte bir vergi........

© Milli Gazete


Get it on Google Play