We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Adil Düzen çalışmasındaki ‘Hakemlik Sistemi’

2 0 0
05.02.2019

Başlıktaki bu konu, zaman zaman Ocak Medya’daki köşesinde ‘Adil Düzen’ üzerine yazılar yazan Sinan Eskicioğlu tarafından ele alındı. İki hafta kadar önce, “Mediation / Arabuluculuk ve düşündürdükleri” başlıklı yazısında bu konu yani bizim elli senedir Adil Düzen çalışmaları çerçevesinde ele aldığımız ‘Hakemlik Sistemi’ üzerinde durmuş.

Meğer arabuluculuk yani bizdeki hakemlik sistemi son zamanlarda başta Almanya olmak üzere Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamış. Alternatif uyuşmazlık çözümü diye de isimlendiriliyormuş. Özellikle okullarda daha yaygın olsa da, toplumun diğer kesimlerinde de yaygınlaşmaya başlamış. Yazarımız Almanya merkezli uygulamaları anlatıyor. Onları geçiyor ve sizleri yazının ‘Adil Düzen’ açısından bizleri ilgilendiren bölümü ile baş başa bırakıyorum.

“Peki, bizde durum nedir?

Arabuluculuk (hakemlik sistemi) ülkemiz için de faydalı olmaz mı? Hukuk davalarının sayısını azaltma gibi bir işlevi olsa bile, bu bence yeterlidir. Biraz araştırdım ve ülkemizde bu yöntem kâğıt üzerinde uygulanmakta. Bununla ilgili bir kurum da var, ‘Kamu Denetçiliği Kurumu’. Bir başka isimle de Ombudsman. Bu kelime nereden geliyor biliyor musunuz? Ombudsman, İsveççe ‘arabulucu’ demek. Kelimenin kökeni İsveç. Ombudsmanlık, İsveç’te anayasal bir kurum ve ne zamandan beri biliyor musunuz? 1713 yılından beri. Ve 1809........

© Milli Gazete