We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2019’un Adil Düzen yılı olması dileklerimizle… (*)

7 0 0
02.01.2019

Önceki yazıyı, ‘Kur’an düzeninde dört dayanışma grubu vardır’ bilgisiyle bitirmiştik. Bu dayanışmaları tekrar hatırlayalım ve kaldığımız yerden devam edelim. 1) İlmi dayanışma. 2) Mesleki dayanışma. 3) Siyasi dayanışma. 4) Ahlaki dayanışma.

Ruhbanlık din adamlığıdır. Kur’an düzeninde ruhbanlık zorunlu dayanışma değildir ama meşru dayanışmadır. Bu dayanışmayı kuranlar ve bunlara katılanlar bir hayrı nezretmişlerdir; artık onlara uyma zorunluluğu vardır. Kur’an düzeninde ilmi dayanışma zorunludur. İlmi dayanışması olmayan o bucakta yaşayamaz. Çünkü hukuk mezheplere göredir. Bir de siyasi dayanışmaya katılma zorunluluğu vardır. Güvenlik böyle sağlanır. Mesleki dayanışma ve ahlaki dayanışmaya katılma zorunluluğu yoktur ama katıldıktan sonra bu dayanışmaların kurallarına hakkıyla riayet ederek hareket etmek gerekir.

***

Bu haftaki KUR’AN VE İLİM çalışmalarımıza Miladi Takvim ile ilgili bir bölüm de tevafuk olarak denk geldi; 2019 yılına girmiş olmamız vesilesiyle o notları da okuyalım.

Hz. İsa’nın insanlığa en önemli etkisi doğumunun uygarlıkların başlangıç olmasıdır. Miladi tarih bugün bütün insanlık tarafından kullanılmaktadır. Bunun dışında Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, İsa ve Kur’an uygarlıklarının başlama tarihleri hep bu takvime göre oluşmuştur. Bunun önemini belirtmek için onların adları ile değil vasıfları ile zikretti.

Hz.........

© Milli Gazete