Resulü Müctebâ Efendimiz (SAV) buyuruyor; “Mümin olana kâfir diyen kendi kâfir olur.” Yüce dinimiz İslam’da iki önemli konu vardır ki, bunlar hakkında şaka olmaz. İlki iman, ikincisi de evlilik. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz (SAV) de hadis-i şerifinde iman ile şaka olmayacağını belirtiyor. Ancak maalesef şimdi bir Müslüman’a şaka yollu olarak kâfir demek çok yaygın bir hale geldi. Şakayla dahi olmak birini küfürle itham edip, kâfir demek olmaz. Etmeyin güzel kardeşim, bu işin şakası yok. Aynı şekilde nikâh konusunda da şaka olmaz. Bir kadın ve bir Müslüman iki şahit huzurunda şaka yolu olsa bile ‘ben seni aldım’ deseler iş bitmiştir. İslam’a göre artık o iki kişi evlidir, karı-kocadır. O yüzden ağzımızdan çıkan laflara dikkat edeceğiz, özellikle de iman ve evlilik konusunda. Bir adam karısına şaka dahi olsa boş ol dese nikâh sakatlanır. Bunu sürekli tekrarlayan bir adamın karısıyla nikâhı artık şüphelidir. Bakın bunlar benim fetvam değil, dini konulardır. Başka konularda olsa lafı söyleyen kişinin niyetine bakılır ama evlilik ve iman konusunda kesin hüküm var, şakası yok.

“KIBLE EHLİ TEKFİR EDİLMEZ”

Resulullah Efendimiz (SAV), başka bir hadis-i şerifte ise şöyle buyuruyor: “Kıble ehli tekfir edilmez. Bir mümin ne kadar günah işlerse işlesin kâfir sayılmaz.” Bir Müslüman ne kadar günah işlerse işlesin, ne kadar hata yaparsa yasın, ne kadar hakka girerse girsin Allah’ı (CC) inkâr etmediği sürece kâfir sayılmaz. Eğer günah ile işleyen kâfir olsaydı Kur’an-ı Kerim’de ‘ey müminler’ diye hitap edilmezdi. Konuyla ilgili bir ayet-i kerimede yüce Allah (CC) şöyle buyuruluyor: “Ey iman edenler! Allah'a içtenlikle tövbe edin. Umulur ki, Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter.” Evet, efendim kötü insanın da arkasında namaz kılınır, kötü kimselerin de cenaze namazları kılınır. Kötü kimse, içki içiyor ama inkâr etmiyorsa günahkâr mümindir.

EHL-İ KIBLENİN CENAZE NAMAZINI KILIN

Müslüman olmak büyük bir şereftir. Tabii günahkâr Müslüman’ın cezasını Allah (CC) verir veya vermez, o bizim işimiz değildir. Ebu Leheb, Resulullah Efendimiz’in (SAV) mucizelerini gördü, zeki adamdı ama iman nasip olmadı. Gördüğü halde inanamadı. Günümüzde yaşayan günahkâr bir Müslüman Peygamber Efendimiz’in (SAV) parmaklarının arasından su aktığını, ayın ikiye bölündüğünü görmedi ama inanıyor. İnanıyor, inkâr etmiyor, günahkâr olabilir aman ‘kâfir’ demeyin. Günahkâr Müslüman kardeşlerinizin yanlışlarını düzeltmeye çalışın. Kıble ehli, tekfir edilmez. Ehl-i kıblenin cenaze namazını kılın.

“ÖLÜLER, DİRİLERİN DUA VE SADAKASINDAN FAYDALANIR”

Çok sorulan önemli bir konuya da yer vermek istiyorum. Efendim, ‘Ölüler dirilerin dua ve sadakasından faydalanır mı?’ diye soruluyor. Evet, ölüler dirilerin dua ve sadakasından faydalanır. Bunu inkâr edenler Mutezile ve bidat yoluna sapmış olurlar. Bir kimsenin öldükten sonra defterinin kapandığını söyleyenler, sadaka ve duanın ölmüş kimseye fayda vermeyeceği şeklindeki görüşler sapık mezheplerin görüşleridir. Resulullah Efendimiz (SAV), “Ölülerine hediyede bulunun” diye buyurunca sahabe efendilerimiz, “Hediye nedir?” siye sordu ve Peygamber Efendimiz (SAV) de, “Dua ve sadakadır” diye buyurdu.

QOSHE - Resulü Müctebâ Efendimiz (SAV): Mümin Olana Kâfir Diyen Kendi Kâfir Olur - Prof. Dr. Cevat Akşit
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Resulü Müctebâ Efendimiz (SAV): Mümin Olana Kâfir Diyen Kendi Kâfir Olur

18 0
09.06.2023

Resulü Müctebâ Efendimiz (SAV) buyuruyor; “Mümin olana kâfir diyen kendi kâfir olur.” Yüce dinimiz İslam’da iki önemli konu vardır ki, bunlar hakkında şaka olmaz. İlki iman, ikincisi de evlilik. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz (SAV) de hadis-i şerifinde iman ile şaka olmayacağını belirtiyor. Ancak maalesef şimdi bir Müslüman’a şaka yollu olarak kâfir demek çok yaygın bir hale geldi. Şakayla dahi olmak birini küfürle itham edip, kâfir demek olmaz. Etmeyin güzel kardeşim, bu işin şakası yok. Aynı şekilde nikâh konusunda da şaka olmaz. Bir kadın ve bir Müslüman iki şahit huzurunda şaka yolu olsa bile ‘ben seni aldım’ deseler iş bitmiştir. İslam’a göre artık o iki kişi evlidir, karı-kocadır. O yüzden ağzımızdan çıkan laflara dikkat edeceğiz, özellikle de iman ve evlilik konusunda. Bir adam karısına şaka dahi olsa boş ol dese nikâh sakatlanır. Bunu sürekli tekrarlayan bir adamın karısıyla nikâhı artık şüphelidir. Bakın bunlar benim fetvam değil, dini konulardır. Başka konularda olsa lafı söyleyen kişinin niyetine bakılır ama evlilik ve iman konusunda kesin........

© Milli Gazete


Get it on Google Play