We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yoksa F-35’lerden Kurtulduk mu?

4 0 0
23.07.2019

ABD’nin F-35 kararı ile Türkiye ne kaybetti veya gerçekten de kaybetti mi? Bazı çevreler ömürlerini tamamlayan F-16’ların yerine düşünülen F-35’lerin alınamaması ile Türkiye’nin havada güç kaybına uğrayacağını düşünüyorlar. Haklılık payları yok mu?

Peki, F-35’ler gerçekten bizim ihtiyacımızı karşılıyor mu? Bence öncelikli olarak bu soruya cevap aramalıyız. Bu konu ile ilgili araştırmalar yaparken, F-104 ve F-16 uçaklarında pilot olarak görev yapan emekli Albay Osman Başıbüyük’ün adına rastladım. Pilotluğunun yanında kol uçucusu, lider ve öğretmen olarak da görev yapmış olması söylediklerini önemli hale getiriyordu. Şimdi onun dile getirdiği bazı noktaları dikkatlerinize sunmak istiyorum.

- Bu uçaklar dizayn edilirken hem hava kuvvetlerinin, hem deniz kuvvetlerinin, hem de deniz piyadelerinin ihtiyaçlarını karşılaması hedeflendi. Şu anki son teknolojinin de uçağın gövdesinde buluşması istendi. Bu durum inanılmaz karmaşık bir yapı ortaya çıkardı. Herkesin işini görsün denildi ama bu yapısından dolayı uçakların manevra kabiliyetleri sınırlandı. Sürat ve tırmanışlarında problemler oluştu ve menzilleri kısaldı.

- Proje ortağı ülkelerin uçağı tercih ederken ana gerekçeleri görünmezlikti. Ancak üretilen uçaklar üzerinden yapılan incelemelerde, S-400’lerin 300 mil kadar........

© Milli Gazete