We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkler ve Kürtlerin Dördüncü Büyük İmtihanı

4 0 0
15.10.2019

Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Çoğu zaman kimsenin muhatabını dinlemediği, gelişmeleri sadece bir zaviyeden değerlendirdiği ve o baktığı çerçeveyi fotoğrafın bütünü zannettiği zaman dilimlerini yaşıyoruz. Kendi bölgemizin, sosyolojimizin gerçeklerinden uzak yaklaşımların bizi getirip bıraktığı noktada bir çıkış arıyoruz.

Bilindiği gibi şu anda Silahlı Kuvvetlerimiz Suriye içinde Barış Pınarı Harekâtı’nı gerçekleştiriyor. Suriye meselesinde en başından beri yanlış içinde yanlışlar yapıldı. İster kendi ayağına sıkmak deyin, ister başka bir şey söyleyin hiç fark etmez. Bir ülkenin kendi elleriyle kendisine yapabileceği en önemli kötülüklerden birisini Suriye’de kendi kendimize yapmış olduk. Gelişmeler öyle bir noktaya geldi ki, başka bir seçenek kalmayınca bugün mecburen askeri bir operasyon ile olup bitenlere müdahale etmeye çalışıyoruz. Tam da bu noktada Türkler ve Kürtlerin dördüncü büyük imtihanla karşı karşıya oldukları gerçeğini bilmek zorundayız. Eğer bu imtihan başarılı bir şekilde verilirse, bu coğrafyada barış ve huzurun inşası çok daha kolay ve kısa sürede olabilecektir. Türkler ve Kürtlerin bu imtihanı da başarıyla vermekten başka bir seçenekleri de yoktur. Peki, dördüncüsü içinde bulunduğumuz süreç ise ilk üç imtihanlar nelerdi? Dilerseniz onları hatırlamaya çalışalım.

Birincisi Malazgirt Zaferi idi. Yani Anadolu topraklarının Sultan Alparslan komutasındaki orduyla Müslümanlara açıldığı 1071 tarihiydi. Bu ordunun içinde dönemin tarihçilerinin ittifak ettiği gibi Kürtler........

© Milli Gazete